Uprchlíky bych nechtěl ubytovávat v tělocvičnách. V případě potřeby jsme ale připraveni i na toto řešení, říká kolínský starosta Michael Kašpar

15. březen 2022

Hostem pořadu K věci byl starosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín).

V rozhovoru s Tomášem Pancířem hovořil Michael Kašpar o pomoci Ukrajině, ubytování uprchlíků v Kolíně, kapacitě škol a školek pro jejich děti, rozpočtu města na letošní rok a investicích, včetně plánu na velký parkovací dům u nádraží. Posluchače také pozval na prohlídku unikátních historických památek Kolína, zejména parléřovského chrámu sv. Bartoloměje, který je nově otevřený pro veřejnost.

I město Kolín se zapojilo do pomoci Ukrajincům, kteří opustili nebo opustí svou zemi. Zatím nabídlo možnost ubytování pro více než 100 lidí. „Jde o místa ve dvou bývalých ubytovnách. V jednom z nich už bydlí správce a začínají se tam ubytovávat první lidé z Ukrajiny, kteří to potřebují. Jsou to zejména maminky s malými dětmi. Od tohoto týdne už také fungují volnočasové skupiny pro děti. Je tam zajištěno nejenom hlídání dětí, ale i výuka češtiny," říká k aktuální situaci kolínský starosta.

Poslechněte si celý rozhovor v audioverzi.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.