Uvařte si vynikající domácí pudink podle cukráře Josefa Maršálka

Proč vařit puding ze sáčku, když si můžete skoro stejně rychle připravit domácí vláčný pudink lepší chuti. Není to složité, jak nám potvrdil známý cukrář Josef Maršálek v Pochoutkovém roce.

Ingredience
  • 500 ml plnotučného mléka
  • 80 g žloutků (4 kusy)
  • 85 g cukru
  • 40 g kukuřičného škrobu
  • 1 vanilkový lusk
  • 50 g másla (na přilepšenou)

Postup

Postup je stejný jako při přípravě klasického pudinku. Máme na výběr – buď zamícháme všechny ingredience najednou a za stálého míchání je přivedeme k varu a vaříme 23 minuty, dokud nepřestaneme cítit chuť syrového škrobu.

Nebo je druhá možnost. Pokud se dělá pudink z většího množství, pak 80 % mléka dáme vařit a ve 20 % smícháme zbylé ingredience. Hmotu pak vléváme až do vařícího mléka a opět vaříme 2–3 minuty.

Příchutě

Místo mléka se dají použít i zajímavější tekutiny. Stačí nahradit 10–15 % mléka třeba alkoholem, černým čajem nebo ovocným pyré. Ale stejně tak se dá požít i oblíbená limonáda, pak ji musíme nahradit půlku mléka. Je to jen náhrada tekutiny za tekutinu a fantazii se meze nekladou.

Josef Maršálek

Josef Maršálek

Cukrářem se toužil stát už od mala a mohly za to jeho babičky. Od 19 let sbíral zkušenosti, později pracoval v londýnském obchodním domě  Harrods, jeho dezerty ochutnávala i královská rodina, a nějakou dobu působil také v Indii.

V roce 2018 se vrátil, založil vlastní značku sladkých dobrot, aby ji po roce opustil a věnoval se dalším projektům. Je jedním z porotců televizní cukrářské soutěže Peče celá země, vydal svou knihu, věnuje se cukrářským konzultacím, vede kurzy pečení a cukraří pro sebe, přátele i nás posluchače.

Jeho cukrářské rady uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.