Už vás nebaví telefonovat s lidmi? Zkuste to se včelami

21. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Unikátní fotografie včely sněhonosné, zřejmě poslední dva exempláře před odletem do teplých krajin

Včelař Evžen Báchor se věnuje včelaření od útlého mládí. Staly se součástí jeho života. Není tedy divu, že včelám rozumí. Dokonce si s nimi telefonuje! V Hobby magazínu vysvětlil, jak to dělá.

„Když se nám s manželkou v zimě zasteskne, vezmeme zbytky vánočního cukroví a jdeme k některému z našich úlů. Včelám vybereme z vánočního cukroví ty sladké náplně, nakrmíme je, aby byly spokojené, a připravíme si hadičky. Je to vlastně něco podobného jako fonendoskop u pana doktora. Jeden konec hadičky strčíme do úlu a druhý si dáme do ucha,“ vysvětluje s úsměvem princip telefonování Evžen Báchor, který podle bzukotu včel pozná, jestli jim je dobře nebo jim naopak něco schází.

Včely musí v zimě zatopit ve spíži

Lidský příbytek se podle včelaře Evžena Báchora dá přirovnat ke včelímu úlu. Tak jako mají lidé v bytě jednotlivé místnosti, včely mají plásty. Teď je pro ně nejdůležitější spíž. Včely tam mají spoustu medných zásob a potřebují tam topit, aby si vytvořily příjemné klima. A jak teplo vzniká?

„Včely rozkmitají svůj hrudník, kde mají svalstvo, a tím začnou zahřívat nejen sebe, ale i okolí. Jsou v takovém chomáči, ve kterém se jednotlivé skupiny přemísťují. Když se teplo vyrábějící včely unaví, jdou se nakrmit z rozpuštěných medných zásob. A když jsou nakrmené, tak vystřídají ty, které topí,“ vysvětluje princip zimního života v úlu včelař Báchor.

Matka začne klást vajíčka v polovině ledna

Ve spíži je i matka, která je jako vždy patřičně opečovávaná, včelky ji češou a myjí. Když skončí vánoční dovolená, a to bývá přibližně v polovině ledna, začne matka opět klást vajíčka. V největším rozpuku dokáže naklást denně až dva tisíce vajíček. Ale to není případ poloviny ledna.

„Včely mezi sebou skutečně neuvěřitelně komunikují a řeknou matce, kolik teď těch vajíček dokážou odchovat. Ona díky tomu ví, kolik vajíček má přibližně naklást,“ vysvětluje pardubický včelař Evžen Báchor.

Spustit audio