Úzkorozchodná Kolínská řepařská drážka vozí místo řepy turisty a nabízí i zábavu

21. květen 2014
Česko – země neznámá

Kolínská řepařská drážka byla postavena v roce 1894. Byla jednou z prvních úzkorozchodných železnic v Čechách a vůbec první, která byla využívána ke svážení cukrové řepy.

Zároveň je vůbec nejstarší dráhou v Polabí, která vozila řepu z rozlehlých polí přímo do Kolínského cukrovaru téměř 70 let – tedy nejdéle ze všech českých zemědělských malodrah. Původní trať byla dlouhá 10,6 kilometru - vedla do Františkova, Býchor a do Jestřábí Lhoty.

Dnes je Kolínská řepařská drážka velkou turistickou atrakcí. Zájemci se po ní mohou projet po obnovené trase dlouhé 4 kilometry a 200 metrů, trať je nově prodloužena o 700 metrů. Vláčky vyjíždějí z nádraží v Sendražicích u Kolína. První zastávkou je Výrovna, kterou protíná cyklostezka z Kolína do Dobšic u Žehuně.

Cyklisté se ostatně Kolínskou řepařskou drážkou často sami svezou, jsou pro ně dokonce vyhrazeny dva speciální vagony. Ty využívají i maminky s kočárky nebo vozíčkáři.

Výrovna je zároveň křižovatkou několika turistických tras. Odsud se můžete vydat do Týnce nad Labem, Býchor nebo do Kolína. Pokud máte rádi procházky, na Kolínské řepařské drážce můžete využít také výlet po Železniční naučné stezce – jediné železniční naučné stezce v České republice.

Kolínská řepařská drážka

Většinou ale cestující jezdí až do konečné stanice Mlýnek u Býchor, kde je chatová oblast, lesy, rybník a doslova houbařský ráj. Z Mlýnku je pak možné pokračovat dál autovláčkem až na Vigvam v Němčicích, kde stojí nejen restaurace ve tvaru indiánského Vigvamu, ale také upravený statek, kde si děti mohou prohlédnout různá domácí zvířata, želví výběh a koně.

Dětské hřiště je ostatně připravené v každé stanici Kolínské řepařské drážky. Po návratu do stanice Sendražice u Kolína můžete navštívit Muzeum historie úzkorozchodných drážek nebo se občerstvit ve stylovém bufetu zřízeném v bývalém vagonu. Anebo se povozit na drezíně, což je skutečná rarita. Nikde jinde se totiž na drezíně nesvezete. Kolínská řepařská drážka je otevřená každý víkend a ve svátky.

Spustit audio