V 68 letech zemřel dopravní historik Pavel Fojtík. Připomeňte si hlavní tvář historie pražské MHD v několika reportážích

28. březen 2023 13:00

Ve věku 68 let zemřel Pavel Fojtík, dlouholetý vedoucí Archivu Dopravního podniku hl. m. Prahy a v posledních 35 letech hlavní tvář historie pražské městské hromadné dopravy. Tu pomohl popularizovat a přiblížit široké veřejnosti. Byl častým hostem i našeho vysílání.

Ve vysílání Regionu přinášel Pavel Fojtík posluchačům zajímavé informace z městské hromadné dopravy a její historie hlavně v pořadu Region expres. Byl to odborník na slovo vzatý, velký profesionál a člověk, se kterým naši redaktoři velmi rádi spolupracovali. Bude nám chybět. 

Poslechněte si několik reportáží s Pavlem Fojtíkem z archivu Regionu:

Pavel Fojtík absolvoval obor dokumentární tvorby na filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze a po vysoké škole působil jako režisér a scénárista dokumentárních filmů. Začátky spolupráce s Dopravním podnikem hl. m. Prahy se datují do roku 1988, kdy začal působit jako externí spolupracovník a podílel se zejména na tematických výstavách a akcích, na expozici Muzea MHD ve vozovně Střešovice a četných odborných publikacích.

V letech 2005 až 2019 působil jako vedoucí Archivu Dopravního podniku hl. m. Prahy. V roce 1996 stál u zrodu podnikového časopisu DP Kontakt a od prvního čísla do něj s železnou pravidelností přispíval. Za svůj profesní život byl autorem či spoluautorem širokého spektra dokumentárních, instrukčních, výukových a propagačních filmů, desítek odborných publikací, přednášek a výstav o městské hromadné dopravě.

Pavel Fojtík byl v posledních 35 letech hlavní tváří historie pražské městské hromadné dopravy, kterou zásadní měrou pomohl popularizovat a přiblížit široké veřejnosti. Jeho osvětová činnost významně přispívala i propagaci pražské městské hromadné dopravy a Dopravního podniku hl. m. Prahy. Významných úspěchů dosáhl i v oboru vexilologie, kde byl členem výboru České vexilologické společnosti a expertem parlamentního Podvýboru pro heraldiku a vexilologii.

autoři: Soňa Jindrová , JMys | zdroje: Český rozhlas , Dopravní podnik hl. m. Prahy
Spustit audio