V Bělé pod Bezdězem si připomněli 150. výročí od vzniku českého Sokola

13. listopad 2012

V letošním roce slaví český Sokol 150 let od svého vzniku. Výročí této organizace si připomněli i v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku.

Zdejší sokolská tělovýchovná jednota byla založena v roce 1890. O její historii a významných osobnostech vyprávěl nejen místním občanům mladý historik Jiří Filip. Přednášku doplnil i promítáním fotografií nejen ze sokolské činnosti.

Na svá dětská sokolská léta zavzpomínaly i Květa Dohnalíková a Hana Machanová z Bělé pod Bezdězem. Sokol žije v Bělé pod Bezdězem už 122 let. Podle přednášejícího Jiřího Filipa si bělští sokolové připsali mnoho zásluh a mnozí z nich projevili své vlastenecké přesvědčení během obou světových válek.

Bohužel jimi vystavěná sokolovna už ztratila mnoho ze svého předválečného lesku a secesní zdobnosti. To se ale nyní podle starosty Bělé pod Bezdězem Jaroslava Vernera změní. Nový provozovatel sokolovny chce zachovat její tradici s a vrátit ji nejen mladé, ale hlavně starší sokolské generaci. V sokolovně se mají obnovit plesy i prostory pro cvičení.

autor: Jana Huzilová
Spustit audio