V Čáslavi havarovalo ruské vojenské letadlo, šest lidí je zraněno

23. květen 2012

Při přistání na letišti v Čáslavi havaroval ruský vojenský letoun typu Antonov. Stroj s 23 lidmi sjel z ranveje a začal hořet. Podle informací záchranářů nikdo nezemřel, několik pasažérů utrpělo zranění, většinou popáleniny.

Stroj Antonov An-30B byl v Česku na pravidelné monitorovací misi programu Open Sky. Na palubě cestovalo 14 Rusů a devět příslušníků české armády.

Havárie se stala kolem poledne. Letoun při přistávacím manévru vyjel z dráhy a začal hořet. Trup stroje se nerozlomil, zůstal ležet na břiše asi 200 metrů od ranveje.

Informace o počtu zraněných se různí. ČTK uvádí s odvoláním na záchranáře sedm lidí, generální štáb má přitom potvrzených šest zraněných - pět Rusů a jednoho Čecha. Předchozí zprávy hovořily až o 19 zraněných.

Dva ruští cestující již byli dopraveni do Fakultní nemocnice na pražských Vinohradech. Jeden z nich se dostal z letadla až za pomoci zbytku posádky, a má tak vážnější popáleniny.

„Leží na jednotce intenzivní péče na plicním ventilátoru kvůli podezření na popálení dýchacích cest. Z tohoto důvodu může být i v ohrožení života. Jedná se těžký úraz a popáleniny jsou na dvaceti procentech tělesného povrchu. Druhý pacient leží na standardním pokoji, má popálené obě ruce a kousek bederní páteře v rozsahu sedmi procent a je mimo ohrožení života,“ řekla Radiožurnálu Hana Vránová z vinohradské nemocnice.

Pozdě odpoledne tam přivezli i jednoho zraněného Čecha. „Není v ohrožení života, leží na standardním pokoji, má popáleniny na pravé horní končetině," dodala Vránová. Ostatní zraněné rozvezly sanitky do nemocnic v okolí Čáslavi. Všech šest bude zřejmě převezeno do vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Příčina nehody? Asi technická závada

Informace o příčině neštěstí zatím nejsou potvrzené, podle reportéra Českého rozhlasu se mluví o tom, že se letounu při přistávacím manévru nevysunul podvozek. Vyšetřování nehody se ujali armádní specialisté.

Podle plukovníka generálního štábu a zástupce velitele čáslavské základny taktického letectva Ondřeje Rejmana je z vraku letounu zřejmé, že přední podvozková noha je ulomená. Jestli to však bylo příčinou nehody, nedokáže říct. Dodal také, že stroje typu Antonov jsou sice starší, ale určitě musely projít všemi technickými kontrolami. Předpokládá tak, že všechna letadla jsou v uspokojivém technickém stavu.

Rozbité a ohořelé přední sklo

Místo nehody si prohlédl také náčelník generálního štábu Armády České republiky Vlastimil Picek. Armádní specialisté budou podle něj zkoumat také přistávací dráhu, proto je čáslavské letiště dočasně mimo provoz.

„Na vzletové a přistávací dráze zbyly trosky letadla. Nejde o nějaké významné části, ale přeci jen tam některé jsou a pro vyšetřování nehody mohou být trosky nebo jejich rozmístění velice důležité. Proto v současné době neuklízíme dráhu a ponecháváme inspektorům čas na vyšetření celé události,“ vysvětlil Rejman ve večerních Ozvěnách dne.

„Ve chvíli, kdy nám umožní dráhu vyčistit, dráhu vyčistíme, a opět budeme schopni chránit vzdušný prostor nad Českou republikou,“ dodal. O jeho ochranu byli zatím požádáni vojenští piloti ze Slovenska, kteří úkol přijali. Rejman doplnil, že jim pomáhají také Němci.

Podle velitele společných sil Hynka Blaška uniklo do okolí malé záření z indikátoru námrazy na křídlech letounu. „V žádném případě nedošlo k ohrožení osob a vůbec kontaminaci zemědělské půdy, na které letoun v současné době stojí. Hodnoty jsou naprosto minimální,“ upozornil.

autoři: Michal Trnka , Pavel Pavlas , psp , dka , sib
Spustit audio

Více z pořadu