V centru Prahy vypukl požár v hotelu. Zemřeli nejméně dva lidé, pět je těžce zraněných

20. leden 2018
Požár v pražském hotelu Eurostars David

Při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici na Novém Městě v sobotu zemřeli dva lidé. Pražská záchranná služba po 20 hodině ukončila traumaplán kvůli požáru hotelu. Ošetřila devět zraněných, z toho pět těžce. Jednoho ze zraněných se jí podařilo resuscitovat.

Mezi zraněnými jsou i dva hasiči, kteří ve špatně přístupném prostoru spadli, ale nejsou v ohrožení života. Hasiči evakuovali z budovy zhruba 40 osob, většinou cizince. Ti, kteří nebyli zraněni, odvezou autobusy dopravního podniku do nedaleké školy. Červený kříž jim tam ve spolupráci s magistrátem zajistí náhradní ubytování.

Hasiči budovu stále prohledávají. Byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu, záchranná služba aktivovala traumaplán pro případ většího počtu zraněných. Zrušila jej po osmé hodině večer. Na místě zasahují profesionální hasiči z celé Prahy. "Dobrovolné jednotky drží pohotovost na svých stanicích a pomáhají s pokrytím území hlavního města Prahy," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Požár byl ohlášen kolem 18:00, na místě zasahuje 16 jednotek. Zásah je podle Kavky mimořádně psychicky i fyzicky náročný. V budově nejde proud. Na místo dorazili ředitelé pražských hasičů i záchranné služby, soustrast pozůstalým a poděkování záchranným složkám vyjádřila primátorka Adriana Krnáčová.

Zásah záchranářů u požáru hotelu v centru Prahy

Příčinu požáru vyšetřují vyšetřovatelé, kteří odhadnou i výši škody. Vyšetřování potrvá i v neděli.

„Na místo jsme vyjížděli ve složení inspektor, čtyři záchranářské vozidla, dvě lékařská a speciální vůz Atego. Krátce před půl sedmou byl zdravotnickým operačním střediskem aktivován traumaplán. Podle prvotních informací se na místě mělo nacházet zhruba 40 lidí, kteří byly postupně předáváni do naší péče,“ řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Po 20. hodině záchranáři traumaplán ukončili. "Ošetřeno celkem 9 osob - 5 těžce, 1 středně a 3 lehce zraněných. Transport do: VFN, FNKV, FNM, ÚVN. U 4 poraněných byla prováděna KPR z toho 3x obnovena srdeční akce. Dvě osoby zemřely," uvedli záchranáři na Twitteru.

Policisté okolí hotelu uzavřeli.

Spustit audio
autor: redakce