V divadle jsem vyrůstal. Poznamenalo mě to, tvrdí Pavel Trávníček

Pavla Trávníčka má veřejnost zafixovaného jako pohádkového prince z Třech oříšků pro popelku. Rodák z Konic u Prostějova za roli obdržel na přehlídce filmů pro děti v Ostrově nad Ohří cenu Zlatého dudka za nejlepší chlapecký herecký výkon. Režisér Václav Vorlíček ale nechal mladého Trávníčka předabovat.

Dětství prožil Pavel Trávníček v Moravské Třebové, kde se aktivně věnoval fotbalu a hudbě. Hrál na klavír a trubku. K divadlu měl už od raného dětství blíž i díky skutečnosti, že bydlel v budově, ve které jedno sídlilo a které často navštěvoval. „Hlavně pro děti je divadlo magické prostředí. Dalo by se říct, že jsem v něm vyrůstal, a to mě poznamenalo,“ říká o svých začátcích populární herec.

Věnuje se mimo jiné také moderování, režii a dabingu. Po studiích na brněnské Janáčkově akademii múzických umění se začal objevovat v Divadle bratří Mrštíků v Brně.

„Tehdejší ředitel rozhodl, že mladý herec by měl dostat příležitost, takže jsem šel z role do role. Vůbec první moje role v Brně byla role ve hře Radúz a Mahulena. V divadle bratří Mrštíků jsem byl moc šťastný a rád. Začátky v Brně byly perfektní.“

Cesta k vlastní divadelní společnosti

Později působil v Činoherním klubu v Praze, v Divadle E. F. Buriana a v Městských divadlech pražských. Tři roky pracoval jako umělecký šéf Hudebního divadla v Karlíně. Od roku 1993 působí na volné noze a provozuje vlastní divadelní společnost, ve které je nejen hercem, ale také režisérem a dramaturgem.

Pavel Trávníček

„Herec musí tvořit, to je jasné. I malíř musí tvořit. Oscar Wilde říkal s velkou nadsázkou: ‚Na světě je jediná vážná věc, a to je umění.‘ Ale taky říkal, a je to pravda, že smích je nejlepším začátkem přátelství a je taky jeho nejlepším koncem. On má krásná motta, strašně moudrá, jsou to paradoxy, ale pravdivé. Jedno jeho motto jsem měl vždycky strašně rád: ‚Nikdy nedej na první dojem, je vždycky pravdivý…‘“

Zatímco ve filmech se Pavel Trávníček v poslední době objevuje spíše sporadicky, o to více se věnuje dabingu. Jeho hlasem k nám promlouvají světové herecké legendy. Alan Alda, Alain Delon, John Travolta, Terence Hill, Mel Gibson… Paradoxně právě v jeho nejpopulárnějším filmu Tři oříšky pro Popelku předaboval mladého Pavla Trávníčka herec Petr Svojtka. Režisér Vorlíček říkal: „Jinak to nejde, mluvíš strašně moravsky.“

„Myslím, že ten přízvuk nebyl nijak třeskutý. Ale pro Václava Vorlíčka mluví moravsky každý, kdo nemluví pražsky. Jeden kolega se ohrazoval, že je z jižních Čech, tak jakýpak přízvuk, jenže holt nemluvil pražsky.“

autor: Stanislav Zdílna
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.