V Jirkově na severu Čech mají muzeum plné osobních věcí slavných Jirků a Jiřin

9. červen 2014
Česko – země neznámá

Chomutovsko nebývá častým cílem turistů. A je to škoda. Protože je tu možné nalézt nejen řadu přírodních i historických podivuhodností, ale také dost lidí se smyslem pro humor. Bez humoru by totiž nemohlo vzniknout zdejší Muzeum Jirků (a Jiřin).

Nositelů jména Jiří je u nás 304 174, největší hustota kluků a pánů s tímto jménem žije v Praze – každý 39. Pražan se jmenuje Jiří. Originální kompliment tomuto stále nejčastějšímu českému mužskému jménu složili ovšem v severočeském Jirkově. Oslovili slavné Jirky a v městské věži založili muzeum jejich osobních věcí. Dohromady jich tam mají na čtyři desítky.

„Jiří Suchý na jirkovský nápad zareagoval přímo úžasně,“ libuje si duchovní otec tohoto muzea, ředitel Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení Bedřich Fryč. „Jiří Suchý nám nejdřív zapůjčil oba slavné klobouky – svůj slaměný „žirarďák“ i Šlitrovu buřinku. A navíc je doplnil vlastními grafikami,“ vyjmenovává Fryč. Nyní v muzeu každoročně obměňují celou semaforskou expozici podle aktuálních her.

V herecké sekci je doslova tlačenice – jsou tu brýle Jiřího Bartošky i Jiřího Štěpničky a také teplé pantofle Jirky Mádla, které tu jsou hlavně díky jeho mamince. A to hned ze dvou důvodů. Maminka mu totiž každé Vánoce pod stromeček dává právě domácí teplé pantofle, takže Jirka mohl ty už nošené s klidem věnovat muzeu. Jenomže na osobní věnování daru Jirka neměl čas, a tak musela opět zasáhnout paní Mádlová, díky které pantofle do Jirkova skutečně doputovaly i s osobním věnováním.

Golfová hůl Jiřího Korna

To je totiž u všech zdejších exponátů povinné, aby bylo zřejmé, že jde o autentické věci. A tak i Jiří Korn ke své zde vystavené golfové holi připsal, že právě s ní strávil nejednu hezkou i nehezkou chvíli.

Své věci věnovali do muzea slavní sportovci i Jiřinka

Zastoupeni jsou ale v městské věži v Jirkově i sportovci. Najdete tu například dres Jiřího Jarošíka, obří boty basketbalisty světové úrovně Jiřího Velše, olympijské náramky paralympika – cyklisty Jiřího Ježka či lyže a startovní číslo slavného skokana Jiří Rašky.

Své místo tu ale samozřejmě mají i Jiřiny. Pravděpodobně nejatraktivnějším exponátem je šáteček Jiřiny Bohdalové – jeden z těch, které mívala v ruce, když spolu s Vladimírem Dvořákem uváděla slavné Televarieté. A ani tady nechybí osobní věnování a vzkaz.
A na vrcholu věže narazíte pak na Zeď Jirků. To kdyby některým Jiříkům a Jiřinám bylo líto, že tam nemají svůj předmět. Ti ho sem mohou donést, Jirkovští je s ním vyfotí a vystaví tu na zdi alespoň jejich fotografii.

Šáteček Jiřiny Bohdalové z Televarieté

Příjemnou odměnou za vyšlapání těch 121 schodů na vrchol městské věže vám bude i krásný rozhled do okolní krajiny i na město samotné. A můžete se tu vydat i za jinými zdejšími podivuhodnostmi – například do starých pivovarských sklepení z 16. století nebo můžete vyrazit na nedaleký zámeček Červený Hrádek.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.