V kauze externích smluv Středočeského kraje z éry bývalé hejtmanky Jermanové padlo další obvinění

21. září 2021 14:00

V kauze pracovních smluv s externisty na středočeském krajském úřadě za éry bývalé hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) padlo nové obvinění. Detektivové před několika týdny obvinili bývalého vysoce postaveného úředníka kraje a blízkého spolupracovníka exhejtmanky Romana Šuberta. Přičítají mu škodu 467 tisíc korun a porušování povinností při správě cizího majetku. Hrozí mu až dva roky vězení, uvedl ve středu server Seznam Zprávy.

Nejde o první obvinění v této kauze. Už dříve policisté obvinili v souvislosti s poradenskými smlouvami také úřednici Hanu Mastrini.

Čtěte také

Kraj podle dřívějších informací vyplácel externistům v době, kdy byla hejtmankou Pokorná Jermanová, údajně pět milionů korun ročně. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali na krajském úřadě na konci června 2019, zároveň i ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. Prověřovali pracovní smlouvy.

Hejtmanství částky vyplácené externistům odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly.

Šuberta policisté podle serveru obvinili po porovnání výkazů práce, které externisté museli odevzdávat a do nichž zapisovali odpracované hodiny, s vyplacenými paušálními částkami.

Čtěte také

Spočítali, že externisté byli zaplaceni za víc hodin, než podle výkazů skutečně odpracovali. Tím, kdo to měl kontrolovat a odhalit, byl podle kriminalistů šéf hejtmančiny kanceláře Šubert.

„Měl tedy s péčí řádného hospodáře provést poměrné snížení odměny za vykonanou práci,“ zdůvodnili podle serveru Seznam Zprávy Šubertovo stíhání.

Mezi externisty byl například někdejší volební manažer ANO Martin Itterheim, který za 50 tisíc korun měsíčně radil bývalé hejtmance s odpady.

Pokorná Jermanová už dříve uvedla, že je normální, když má poradce na věci, v nichž se neorientuje. To, že má Itterheim stranickou knížku ANO, bylo podle ní jeho právo a shoda okolností. Za důležité považovala to, že je odborníkem a pracuje dobře.

zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio