V kladenské galerii ožívají vzpomínky na hokejové Nagano

Hokej je v České republice jedním ze dvou nejpopulárnějších sportů a třeba v takovém Kladně je naprostou jedničkou. A platí to dokonce i v těchto letních horkých dnech ve výstavní síni Galerie Kladno.

I přes neúčast Jaromíra Jágra přišlo za hokejisty do netradičních míst určených pro výstavu obrazů hodně lidí. Do Kladna totiž zavítala putovní výstava fotografií Jiřího Koliše s názvem Nagano 15 let poté a její vernisáž spojili pořadatelé s autogramiádou zlatých kladenských hokejistů. Těch bylo v naganské sestavě celkem pět, podpisy přišli rozdat ale jen dva z nich.

"Medaile byla v bankovním trezoru a je tam vlastně patnáct let, teď jde na světlo teprve podruhé," říkal Libor Procházka, který se přes hodinu v kuse podepisoval fanouškům spolu se svým spoluhráčem z Kladna Pavlem Paterou. A přinesl ukázat i zlatou olympijskou medaili.

Oba hokejisté samozřejmě neměli problém vzpomenout si na slavné naganské chvíle. "Nejhezčí byl ten rozhodující gól a pak samozřejmě oslavy těsně po zápase a pak doma na Staromáku," vykládal Pavel Patera.

To fotoreportér Jiří Koliš si spojí slavné hokejové Nagano ještě s jednou vzpomínkou - a sice na tehdejší styl práce, při kterém ještě nepoužíval digitální techniku.

Návštěvníci výstavy, s fotoaparátem autor Jiří Koliš

"Jak se fotografovalo před patnácti lety? To je, jako bych byl průvodcem v technickém muzeu a povídal jsem o tom, jak se lovili mamuti," začal s nadsázkou vyprávět známý fotograf.

"Fotografoval jsem na diapozitivy a schovávalo se všechno, co mělo nějakou úroveň. Od konce 16. minuty konce každého utkání si každý fotograf hlídal, aby měl ve foťáku založený pokud možno nový film. To bylo 36 obrázků. Jakmile byla přerušena hra, tak i kdybych měl nafoceno jen pět okének, tak se to vytočilo a dávala se tam zase nová kazeta. Šlo o to mít na radost po zápase co největší počet záběrů," vyprávěl Koliš.

Fotografie Jiřího Koliše z hokejového turnaje století v Naganu jsou k vidění v Galerii Kladno až do 16. srpna.