V knihovně Podlipanského muzea ležel poklad. Pražská bible může mít cenu milionů korun, přesto na ni roky padal prach

28. červenec 2019

Badatelé z Podlipanského muzea v Českém Brodě našli takzvanou Pražskou bibli. Vzácná kniha z roku 1488 se ukrývala mezi třiceti tisíci svazky a nikdo netušil, jak cenná památka tam leží. Jen pro srovnání: tento český prvotisk je starší než Kouřimská brána nebo českobrodská historická radnice.

Na dřevěných policích v suterénu muzea leží úhledně vyrovnané řady knih. I v parných dnech je tam chladno. Knihám totiž prudké výkyvy teplot nesvědčí. Právě tady ležela i vzácná Pražská bible. „My postupně v muzeu už několik let provádíme digitalizaci knih,“ vysvětluje kurátor Podlipanského muzea Vladimír Jakub Mrvík. „Převádíme ty jejich záznamy do moderních katalogizačních programů a ty údaje potom předáváme do souborného katalogu Národní knihovny. A postupně tady objevujeme takové zajímavé věci, jako je ta zmíněná inkunábule.“

Inkunábule je vlastně prvotisk, tedy kniha vydaná před rokem 1500. Tato Pražská bible byla vydaná v roce 1488, tedy pouhý rok po tom, co byl knihtisk uveden do Prahy. Výtisků se dochovalo několik desítek exemplářů. „Jedná se vlastně o nejstarší bibli vytištěnou ve slovanském jazyce,“ vysvětluje Vladimír Jakub Mrvík. „Ta naše českobrodská Pražská bible nemá původní vazbu a není dochovaná celá. On jí chybí začátek s několika listy a to je vlastně ten důvod, proč ji moji předchůdci jako inkunábuli neodhalili.“

Pražská bible je z roku 1488. Vznikla tedy pouhý rok po zavedení knihtisku do Prahy

Hodnota této knihy se dá jen těžko vyčíslit. „Určit cenu je velice těžké. Umím si představit, že na nějaké případné aukci by se mohla prodat až za několik milionů, spíš ale bude řádově nižší,“ vysvětluje kurátor Mrvík.

Pražská bible ve sbírkovém fondu určuje i pomyslnou prestiž každého muzea. V suterénu Podlipanského muzea už ale z bezpečnostních důvodů neleží. Nejstarší tisky jsou totiž uložené v trezoru mimo budovu muzea. Staré tisky potřebují udržovat také stálou vlhkost a nejlépe je jim v tmavém prostředí, kam na ně nedopadají sluneční paprsky.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.