V Kolíně je bezpečněji. Hlavně díky prevenci kriminality

10. květen 2018
Prázdné nástupiště na nádraží v Kolíně

Projekt Bezpečný Kolín zaměřený na prevenci kriminality oslaví letos na podzim pět let. Během té doby klesla kriminalita ve městě skoro o 60 procent. Projekt také přinesl nová pracovní místa pro asistenty prevence kriminality.

Ve středu se o projekt v Kolíně zajímali ministři spravedlnosti a vnitra v demisi Robert Pelikán s Lubomírem Metnarem (oba ANO). Dozvěděli se třeba o tamních rizikových zónách. K nim patří například kolínské vlakové nádraží nebo okolí některých nákupních center.

Tam mají místní často strach z okradení nebo vloupání do aut. Teď tam častěji hlídkují asistenti strážníků, působí preventivně a zároveň pomáhají s objasňováním krádeží. Osvědčilo se, že chodí pěšky a hodně si všímají, co se kolem děje a třeba i podezřelých lidí. V kolínském nákupním centru u nádraží loni policie objasnila dvacet z celkem dvaadvaceti trestných činů. Z toho osm případů vyřešili kriminalisté díky asistentům.

Pomáhají bojovat s kriminalitou i na místním nádraží. „My jsme tam v minulosti měli problémy, že se tam pohybovaly osoby drogově závislé, které si dokonce v čekárně aplikovaly drogy a to už teď není,“ potvrdil šéf kolínské policie Jiří Fejfar.

Součástí projektu Bezpečný Kolín jsou například i počítačové mapy kriminality, do kterých policie přesně zaznamenává údaje o krádežích a dalších případech. Dokáže díky nim předpovědět, kam a kdy má posílat svoje hlídky.