V kraji padaly teplotní rekordy. Bouřka ale komplikovala život pořadatelům festivalu v Milovicích i rekreantům na Slapech

Po bouřce

Na Slapech se v sobotu odpoledne při silné bouřce převrátila plachetnice. Cestovali na ní tři lidé, dva dospělí a dítě. Všichni se z lodi zachránili sami před příjezdem záchranářů. Bouřky působily problémy i na dalších místech v kraji. Většina meteorologických stanic také zaznamenala teplotní rekordy.

V Milovicích na Nymbursku byl v sobotu v podvečer kvůli silnému větru a dešti přerušen festival Votvírák, který měl plánovaný program do nedělního rána. Pořadatelům se ale po několika hodinách podařilo program obnovit.

Bouřka na Slapech převrátila plachetnici

Nejvíce zasaženým okresem byl podle mluvčího středočeských hasičů Jaroslava Gabriela Praha-východ, konkrétně okolí Brandýsa nad Labem a Čelákovic, kde hasiči na mnoha místech čerpají vodu, případně odstraňují spadlé stromy. "Celkem jsme měli asi 120 výjezdů," poznamenal v neděli před polednem.

"Takový přívalový déšť tu dlouho nebyl. Městská meteostanice ukazovala před přerušením dodávky elektřiny přes 50 litrů na metr čtvereční, ale jsou místa ve městě, kde to bylo víc," řekl starosta Čelákovic Josef Pátek (ODS). Voda ve městě zaplavila například viadukt nedaleko nádraží.

Bez proudu byli večer několik hodin podle informací na FB města také obyvatelé Poděbrad a okolí.

Zásah hasičů při bouřce

Ve Skorkově na Mladoboleslavsku udeřil blesk do střechy rodinného domu. "Ze střechy se následně kouřilo, takže oznamovatelé měli pocit, že tam hoří," řekl Gabriel. Po příjezdu hasičů velitel zjistil, že v domě nic nehoří, objekt zkontroloval také termokamerou. "Nakonec jsme vše jen prověřili, nic jsme nehasili," uvedl Gabriel. Vyšetřovatel hasičů teď na místě zjišťuje rozsah škod.

Na trati z Prahy do Benešova byl v úseku Říčany - Senohraby kvůli výpadku zabezpečovacího zařízení ve stanici Strančice přerušen provoz vlaků, obnoven byl kolem 18:30. Zabezpečovací zařízení omezilo provoz i na hlavní trati z Prahy do Kolína, i zde už vlaky jezdí po jedné koleji ze dvou.

Teplotní rekordy

Rekordy pro 15. červen v sobotu padly na 80 procentech stanic, které měří alespoň 30 let. Nová maxima si zapsalo 127 ze 155 stanic včetně nejstarší české stanice v pražském Klementinu a dalších devíti míst s více než stoletou tradicí. Vůbec nejtepleji bylo ve středočeské stanici Husinec-Řež, kde naměřili 34,9 stupně Celsia. V pražských Komořanech bylo 34,7 stupně.

Ze stanic, které měří víc než třicet let, zaznamenali nejvyšší teplotu v Průhonicích u Prahy, konkrétně 34,4 stupně. Na pražském Karlově a na Libuši bylo o desetinu stupně méně.

V Klementinu, které zaznamenává teploty nepřetržitě od roku 1775, odpoledne ukázala automatická stanice 33,7 stupně. Dosud nejvyšší teplota tam byla 15. června naměřena v roce 1935, a to 31,8 stupně.

Pro celý Středočeský kraj byla od sobotních 15:00 do nedělních 6:00 v platnosti výstraha před silnými a velmi silnými bouřkami.

Spustit audio
autor: Redakce stanice Region-střední Čechy|zdroj: ČTK