V Lánech na Kladensku hořela hala s chovem kachňat. Tisíce ptáků uhynuly

23. leden 2024 08:00

V Lánech na Kladensku hořela v pondělí hala s chovem kachňat, uhynuly jich tisíce. Škoda na objektu je podle předběžných odhadů 500.000 Kč, na chovu 200.000 Kč. Uvnitř haly bylo kolem devíti tisíc zvířat, přežilo jich tři sta.

„Oheň podle dosavadních výsledků vyšetřování zřejmě vznikl technickou závadou naftového topidla,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Veronika Švorcová Mocová.

Svědek, který ale nebyl přímo na místě, požár hasičům ohlásil před 20:00. "Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že požárem je zasažená zhruba polovina haly," popsala mluvčí.

Likvidace požáru haly s chovem kachňat v Lánech na Kladensku

Velikost budovy byla zhruba 20 krát 200 metrů. Kvůli většímu rozsahu a vyššímu počtu zasahujících jednotek vyhlásil velitel druhý poplachový stupeň ze čtyř možných. Pod kontrolu dostali hasiči požár po necelé hodině. Následovalo dohašování a odvětrávání silně zakouřeného objektu. Byl také snížen poplachový stupeň na základní a jednotky hasičů postupně odjely.

Do rána dohlíželi na požářiště dohlížet lánští dobrovolní hasiči. Informována byla i státní veterinární správa. Na likvidaci zemřelých zvířat se nebudou podílet hasiči, majitel zajistí odbornou firmu.

Likvidace požáru haly s chovem kachňat v Lánech na Kladensku
autor: JMys | zdroje: ČTK , Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje
Spustit audio