V lesích u Strašic narazíte na skalku s hlubokou šachtou a základy středověkého hradu

Skalka u Strašic
Skalka u Strašic

Dnes se vydáme do Plzeňského kraje. V lesích nedaleko Strašic na Rokycansku se tyčí zajímavá, zatím bezejmenná skalka. Dodnes se nepodařilo vypátrat její jméno. Jisté ale je, že pod ní v pozdním středověku probíhala těžba železné rudy. Dokládá to hluboká šachta. A pár kroků od skalky je další zajímavé místo. Zbytky hrádku jménem Vimberk.

Nejprve se vypravíme k bezejmenné skalce u Strašic. Bezejmenná je zatím zřejmě proto, že se v historických pramenech nepodařilo najít její jméno. Takže se to možná jednou ještě podaří. Zatím se jí říká jednoduše Skalka u Strašic.

A čím je zvláštní? Je v ní středověká, ručně tesaná šachta, jak prozradil Martin Lang z Muzea středních brd ve Strašicích. A s jejím přesným stářím to také není jednoduché. Může pocházet z 16., ze 17. nebo i z počátku 18. století. Zatím se totiž u šachty nenašly žádné artefakty nebo důkazy, díky kterým by se podařilo přesněji určit dobu jejího vzniku.

Jisté je tedy pouze to, že pochází ze středověku, protože byla ražená ještě starou středověku metodou, tedy jen pomocí kovových nástrojů a ručním kopáním a tesáním. Těžila se v ní železná ruda. Ovšem nebyla prý nijak kvalitní. Štola je asi metr a půl až dva metry široká a vede do hloubky přibližně čtyř metrů.

Částečně už je dnes zasypaná. Na jejím dně jsou ale patrné takzvané rozrážky. Tedy cesty budoucích vodorovných štol. Dodnes tu neproběhl žádný geologický průzkum, takže není jasné, kolik štol nebo kolik metrů jich ve skutečnosti je.

Vzhůru na hrad Vimberk

Skalka stojí asi šedesát metrů od modré turistické značky spojující Strašice s Dobřívem. A právě modrá turistická trasa nás dovede k dalšímu cíli. K pozůstatkům středověkého hrádku jménem Vimberk.

Z ranně gotické stavby už ale v podstatě nic nezbylo. Nebýt rozdělovníku Klubu českých turistů, který nás informuje o tom, že se nacházíme na Vimberku ve výšce 465 metrů nad mořem, ani bychom o jeho existenci nevěděli. Zaniklý hrádek připomínají jen valy a rozkutálené balvany.

I tak je to ale krásné místo, které společně s dosud nepojmenovanou skalkou a její šachtou určitě stojí za návštěvu. Skalka i hrádek Vimberk se nacházejí na dohled od nedávno vzniklé Chráněné krajinné oblasti Brdy. I sem si tak můžete udělat výlet, až budete brouzdat po Brdech.