V Liberci stojí nejmodernější židovská synagoga v České republice
Krásné a prastaré židovské synagogy s letitou historií můžete navštívit například v Praze nebo v Plzni. Na severu Čech - přímo v centru Liberce - máte možnost obdivovat i jejich o poznání mladší sestru. Líbivou, unikátní a moderní. Dokonce nejnovější v České republice.
Liberecká synagoga patří k nejmodernějším a nejnovějším synagogám i v rámci celé střední Evropy. Stojí na místě původní, staré synagogy, kterou vypálili nacisté o Křišťálové noci v roce 1938. Její nástupkyni pak postavili jako první synagogu po druhé světové válce a slavnostně ji otevřeli v listopadu roku 2000. Najdete ji v ulici Rumjancevově, jen pár metrů od hlavního Benešova náměstí.
O tom, že je nesporně unikátní, svědčí její ojedinělé a citlivé architektonické propojení s budovou Krajské vědecké knihovny v Liberci. Má trojúhelníkový půdorys, který symbolizuje polovinu Davidovy hvězdy, a také se říká, že tento trojúhelník má symbolizovat setkávání tří kultur - české, německé a židovské. V souvislosti s Evropskou unií byl přidán ještě symbolický význam trojzemí - Česko, Polsko, Německo. A tak je jasné, proč se této synagoze někdy přezdívá Stavba smíření.
V hlavní části liberecké synagogy se nachází modlitebna, kolem se vine až do spodní části budovy galerie plná obrazů s hebrejskými písmeny, v dolní části, v rohu najdete i základní kameny synagogy staré, které tvoří takovou malou libereckou Zeď nářků. Představte si, že i v ní najdete - podobně jako v té jeruzalémské - malé papírky s přáními.
Liberecká synagoga, ač není ve svých interiérech tolik zdobná, jak bývá zvykem, je přesto místem, kde se konají i kulturní akce, výstavy obrazů, přednášky, nebo se tam dokonce pořádají lekce izraelských tanců. V její nejspodnější části se pak nachází společenská místnost pro setkávání příchozích.
A dobrá zpráva na závěr - nejmodernější synagoga v Čechách je otevřená i lidem, kteří nejsou židovského vyznání. Každý měsíc vyhradí vždy jeden den, kdy dveře unikátní mladé synagogy otevřou všem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pokud si chcete úředně změnit pohlaví, musíte na kastraci. Novela kontroverzní legislativy má zpoždění
-
Návrat k běžnému životu i běh na dlouhou trať. Od ničivého zemětřesení v Maroku uběhly tři měsíce
-
Týdeník iROZHLASu: Bez podprsenky k testu, datařské hitparády nebo oťukávání s evropskými liberály
-
Radši deportaci než bojovat. Rusko verbuje do armády uprchlíky, které chytá na hranicích s Finskem