V mělnickém přístavu dokončují repliku mostu. Spojí pražský Císařský ostrov se Starou čistírnou odpadních vod

23. květen 2022 14:00

Starou čistírnu odpadních vod spojí s pražským Císařským ostrovem replika původního mostu. Z Mělníka, kde ji vyrábí, připluje konstrukce na konci května do Prahy lodí po Vltavě.

Technici kompletují v přístavu v Mělníku repliku železného nýtovaného mostu, který spojoval areál Staré čistírny odpadních vod v Praze-Bubenči a Císařský ostrov. Zkonstruovat ji vůbec není snadné, kromě jiného si dělníci musí nýty i vhodné přístroje nejprve sami vyrobit. Přesvědčil se o tom na místě i reportér Radek Duchoň.

"Ocelový most už je téměř dokončený. Zbývá přinýtovat jen jeho poslední část. Konstrukce je přivázaná na jeřábu a technici kolem ní jezdí na vysokozdvižných plošinách, aby se dostali do horních částí mostu," popisuje reportér.

Výroba repliky mostu pro pražský Císařský ostrov

"Výroba byla zahájena tím, že se museli nejdříve vyrobit nýty, kterých bylo dohromady 14 000," uvádí Ivan Bernát z firmy Aerolux a popisuje, jak se nažhavené nýty instalují a spojují části mostu. Na místě jsou i geodeti, kteří most prověřují.

Stroj na výrobu nýtů musela firma vyrobit podle dobových podkladů, ale už se současnou technologií, tedy s hydraulickým pístem.

Most bývalé Polní dráhy most byl zbudován z důvodu odvážení kalů na skládku. Most spojoval levý břeh Vltavy (na němž stojí budova čističky a stavby podzemních nádrží) s Císařským ostrovem přes Podbabský kanál. Byl tvořen jednoduchou příhradovou konstrukcí se svrchním obloukem rozponu 34m a šířky dosahující 3m, uloženou na kamenných pilířích z kyklopského zdiva. Most byl vyroben v r. 1902 a sloužil spojení čističky s kalovými poli, skládkami nečistot a dalšími provozními objekty na Císařském ostrově. Pod živičným povrchem je dochováno původní kolejivo úzkorozchodné dráhy rozchodu 700 mm.

Vladimír Sommer ze společnosti Stavby mostů Praha CZ přibližuje, co se dále bude dít s mostem, který je už téměř dokončen.

"Naloží se v přístavu Mělník na loď a doplaví se do Prahy, kde bude mezi Starou čistírnou a Císařským ostrovem osazen dvěma jeřáby do původní pozice.

V budoucnu by se mohli návštěvnici Staré čistírny svézt v rámci prohlídky vláčkem. Ten by jezdil právě po této replice původního mostu.

Výroba repliky mostu pro pražský Císařský ostrov
autoři: Radek Duchoň , JMys
Spustit audio