V minizoo v jihočeské Putimi je víc zvířat, než je v této obci obyvatel. Určená je hlavně pro děti

Klokan Bennettův
Klokan Bennettův
0:00
/
0:00

Manželé Kozákovi provozují v Putimi na Písecku rodinnou zoologickou zahradu. Jde o koníček, který je stojí spoustu peněz a zabere jim většinu volného času. Ničeho ale nelitují. Odměnou je pro ně radost především dětských návštěvníků. Brána zahrady je otevřená pro všechny zájemce po celý rok. Návštěvy se přitom nemusí nijak ohlašovat.

Po více jak deseti letech, co zahrada funguje, mohou zájemci u Kozákových ve výbězích, voliérách a teráriích spatřit na sto padesát druhů zvířat. Vedle obligátních koz, ovcí, slepic a prasat nechybí ani klokani, pštrosi, nosálové, papoušci, exotičtí hadi a pavouci.

Všechno ale začalo chovem bažantů. Ty si Kozákovi pořídili původně pro své děti, které podle jejich mínění trávily až příliš mnoho volného času u počítačů. A právě péče o opeřence se stala tím správným způsobem, jak děti od monitorů dostat.

Když se pak otec Jiří Kozák dostal do krokodýlí zoo v nedalekém Protivíně, seznámil se s dalšími chovateli a začal rozšiřovat řady vlastních zvířat. Nakonec soukromou zahradu otevřel pro veřejnost a mezi výběhy a voliéry postavil i hřiště pro malé návštěvníky. 

Do putimské minizoo mohou lidé přicházet po celý rok. Otevřeno je každý den od devíti do devatenácti hodin. Zahrada se dobře hledá, protože po obci jsou rozmístěny šipky, které všechny zájemce o její návštěvu navedou.

Poblíž vede také zelená turistická trasa od místního nádraží a Otavská cyklostezka. Vstupné do minizoo je dobrovolné, majitelé jsou rádi, pokud jim návštěvníci přinesou třeba i staré pečivo pro zvířátka.