V Mladé Boleslavi se o primátorovi rozhodne tajnou volbou

13. listopad 2002

Občanská demokratická strana v Mladé Boleslavi přistoupila na požadavek ostatních stran, aby volba primátora byla tajná. V boji o jeho křeslo zůstávají jedinými kandidáty Miroslav Olšák z ODS a lídr Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) Svatopluk Kvaizar, jehož podporuje pět politických stran a hnutí. Obě seskupení trvají na svém a nemíní od svých požadavků ustoupit, zjistila dnes ČTK od zástupců ČSSD a z prohlášení ODS.

Neshodu v názoru na obsazení funkce primátora se nepodařilo vyřešit ani při schůzce všech sedmi stran v zastupitelstvu, která se z podnětu ODS uskutečnila v úterý večer. Jak zástupci ODS, tak i dalších stran pouze znovu potvrdili svůj zájem dohodnout se na paritním zastoupení v městské radě, které bude odpovídat výsledkům komunálních voleb.

"Těmto volebním výsledkům neodpovídá požadavek na místo primátora, který vznáší Sdružení nezávislých pana Kvaizara, které má o 12 procent hlasů méně než ODS," stojí v dnešním prohlášení ODS. Vyjednavač ČSSD Robin Povšík dnes potvrdil, že obě seskupení trvají na svých kandidátech. Vzhledem k tomu, že Kvaizara podporuje kromě SNK také ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Strana zelených, má šanci získat při hlasování v zastupitelstvu 20 mandátů. Kvaizar již dříve prohlásil, že sám sebe volit nebude, je tedy reálné, že spíše získá 19 hlasů. Jeho protikandidát Miroslav Olšák má jistou podporu jen 13 zastupitelů ODS a Nezávislých.

ODS dnes také znovu potvrdila, že vítěz voleb a bývalý primátorův náměstek Milan Poslt nebude kandidovat na žádnou uvolněnou funkci. V jedenáctičlenné radě by měli být zástupci všech sedmi stran, které se dostaly do zastupitelstva. V případě, že by prošel návrh ODS zvýšit ze současných dvou na tři počet náměstků, počet radních by se zvýšil na 12. Ustavující jednání zastupitelstva a volba primátora se uskuteční ve čtvrtek od 15:00 v Kulturním středisku Svět.

autor: red
Spustit audio