V oranžérii na Sychrově odpočívali císaři. Oázu klidu představuje i dnes

11. červenec 2018
Česko – země neznámá

V anglickém parku na zámku Sychrov v Libereckém kraji stojí hned několik zajímavých staveb. Jednou z nejkrásnějších a nejvýznamnějších je oranžérie. Funkci velkolepého skleníku v průběhu času vystřídala funkce společenská. Odpočíval v ní bývalý císař Ferdinand Dobrotivý nebo císař František Josef I. Díky celkové rekonstrukci se v ní dnes mohou občerstvit i návštěvníci.

Oranžérie vznikla na Sychrově v několika etapách. Stavbu zahájil kníže Karel Alain ve 30. letech 19. století. „Cílem bylo završit centrální průhled od zámeckého průčelí na druhé straně,“ vysvětluje kastelán zámku Sychrov Miloš Kadlec. V té době se jednalo o klasickou oranžérii, která sloužila k přezimování choulostivých rostlin.

Záhy ale panský stavitel Josef Pruvot vdechnul budově zcela jiný ráz. Z oranžérie se stal zámecký letohrádek, který sloužil čistě společenským účelům. Tehdy byly prostory nazývány Květinovou galerií.

„Klasická oranžérie vznikla v té době úplně jinde,“ říká Miloš Kadlec. Na pravé straně anglického parku, kde je dnes alej pyramidálních dubů, stál velký palmový dům. Ten, na rozdíl od oranžérie, skutečně sloužil k pěstování exotických rostlin. Monumentální stavba ale do dnešní doby nevydržela. Už v roce 1908 ji nechal zbourat tehdejší majitel zámku pro její nákladnou údržbu.

Oranžérie vznikla na Sychrově v několika etapách

V minulosti zavítalo do sychrovské oranžérie hned několik významných osobností, příslušníků panovnických rodů. V srpnu roku 1853 na Sychrově pobýval rakouský excísař Ferdinand Dobrotivý, který se prý velmi rád procházel zámeckým parkem. Sychrov a zdejší oranžérii navštívil také císař František Josef I. nebo rakouský korunní princ Rudolf Habsburský.

V roce 2007 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce oranžérie a od roku 2011 se v ní může občerstvovat široká veřejnost. Oprava byla provedena citlivě, a tak dnes stavba vypadá stejně jako ve druhé polovině 19. století. „Objevila se tam řada dřevěných věžiček nebo barevné lucerny v arkádách. To všechno se vrátilo opravdu podle podoby dobových materiálů,“ upřesňuje Miloš Kadlec.

Oranžérie je turistům přístupná především v hlavní sezóně, mimo sezónu, tedy od listopadu do března, si ji prohlédnou pouze výjimečně u příležitosti některých akcí. Konají se tu například Čaje o páté.

https://www.zamek-sychrov.cz/cs

autor: Michaela Vlková
Spustit audio

Spolupořadatel

Kalendář

Neděle 2. 9.
13:00–  14:00
Velké finále Hradozámeckého léta
Přímý přenos vyhlášení vítězů fotografické soutěže Hradozámeckého léta

Partneři