V podzemí nikdy nesmíte zpanikařit, říká jeskyňář Alexandr Komaško
Jeskyňář a geolog Alexandr Komaško je vedoucím Správy Koněpruských jeskyní už třicet let. Na objevování nových jeskyní ho především láká pocit, že vstupuje do míst, kde nikdo před ním nebyl. Několikrát se dostal do nebezpečné situace. Vždy ho ale zachránil smysl pro orientaci a zachování klidné mysli.
Pokud se během letošního parného léta vydáte schladit se do jedinečných Koněpruských jeskyní, možná potkáte jeskyňáře Alexandra Komaška. Správu Koněpruských jeskyní vede už od roku 1992.
Za dobu svého třicetiletého působení v nejdelších jeskyních v Čechách se především věnoval jejich výzkumu a zjišťování nových geologických poznatků. Původně totiž vystudoval Průmyslovou školu geologickou a hornickou v Příbrami. V rámci výuky geologie jezdíval se školou do jeskyní, které si už jako student velmi oblíbil a od roku 1964 ve volném čase jeskyňařil.
Jako zaměstnanec národního podniku Geofyzika nejprve po celé republice prováděl geologický průzkum pomoci fyzikálních metod. Takto prozkoumával především štoly. Byly to cenné zkušenosti. Když po roce 1989 přišla příležitost pracovat i v jeskyních, neváhal.
Jeskyňáře dělal v Česku i na Slovensku
I v oblasti Českého krasu Alexandru Komaškovi vděčíme za mnohé. Kromě nových významných geologických objevů v Koněpruských jeskyních našel pokračování četných již zpřístupněných jeskyní. Ale i jeskyně zcela nové, kterým dal s velkou nadsázkou jména podle okolností, za kterých je objevil.
Tak máme v Českém krase díky Alexandru Komaškovi jeskyni Elektrifikační i Vítěznou. Objevil jí 5. listopadu při otevření geologického závrtu, pod kterým byla nádherná jeskyně.
Elektrifikační byla naopak odhalena při elektrizaci tratě. Při odstřelu se objevila část podzemních prostor. Jejich další pokračování pak odhalil právě Alexandr Komaško.
Jeskyně Kontrarevoluční je naopak pokračováním již existující drobné jeskyňky. Nikdo netušil, jaká krása se nachází za ní. Nicméně okolnosti objevení těchto dalších skrytých podzemních prostor nás vrátí do atmosféry srpnových dní roku 1969. Hlídač totiž na jeskyňáře povolal tehdejší Veřejnou bezpečnost, protože se domníval, že jsou kontrarozvědka a mají sebou zbraně. To ale nejsou ty nejnapínavější okamžiky, které Alexandr Komaško v jeskyních prožil.
Dobrý orientační smysl může jeskyňáři zachránit život
Ačkoliv má skvělý orientační smysl a tvrdí, že bez něj by se pod zem do neznámých prostor nikdo neměl vydávat, několikrát se dostal do svízelné situace. A to jak sám, tak ve skupině dalších kolegů. Problém byl, že mu nemohli přijít na pomoc, protože netušili, kde se v podzemí nachází. Z hloubky 20 metrů se k nim totiž dostával jinou průrvou.
Jindy se zase snažil vrátit puklinou, která byla o 30 m jinde než ta, kterou do nově objevené jeskyně přišel. V těchto situacích závisí život jeskyňáře na tom, jak dalece dokáže zachovat klid. Pokud panikaříte, je zle. Důležité je si říci: „Když to šlo sem, musí to jít i zpět,“ zklidnit se, zamyslet a cestu pak najdete. Zkoušet jednu průrvu po druhé nemá smysl. Akorát se už definitivně ztratíte.
Ani přes tato nebezpečí Alexandra Komaška vášeň pro objevování nového neopustila. Kam ještě chce vyrazit? Celý život rád jezdíval i na Slovensko do oblasti planiny Horný vrch, kde strávil několik svých dovolených zkoumáním jeskyní. Věří, že právě v této oblasti je ještě stále mnoho dosud neznámých podzemních krás.
Související
-
David Cimrman vnímá odkaz Knovízské kultury i po 3000 letech
David Cimrman vyčistil a znovu obnovil dvě historická jezírka a umělecky opracovává velký pískovcový balvan v blízkosti Husovy kazatelny u obce Knovíz.
-
Eliška Houdová chce jako architektka pomoci zachránit naše přední památky
Eliška Houdová se za svůj projekt konzervace torza zámku Zvířetice stala vítězkou 14. ročníku soutěže o Cenu Břetislava Štorma.
-
Nové háro – spolek, kterým Lucie Staňková pomáhá při onkologické léčbě
Spolek Nové háro je velkou pomocí pro všechny onkologicky nemocné malé a dospívající pacienty. Vyrábí totiž na míru kvalitní paruky.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?