V Praze se otevřel Stan proti melanomu. Nechte si zkontrolovat riziková znaménka, doporučuje profesor Arenberger

15. květen 2023 11:00

V Praze začala preventivní kampaň Stan proti melanomu. Lékaři zájemcům ve stanu na Václavském náměstí vyšetřují mateřská znaménka, pokračovat budou i v úterý. Zhoubných kožních nádorů je každý rok diagnostikováno asi 3500, 400 lidí nemoci podlehne.

Stan se otevřel v 10:00, už hodinu před ním stáli první návštěvníci. Kvůli deštivému počasí byla ranní fronta kratší než v předchozích letech.

Profesor Petr Arenberger

„Stan proti melanomu je otevřen všem, takže kdo přijde mezi 10. a 18. hodinou, tak má možnost být vyšetřen. Samozřejmě už kolem 15. hodiny, když je dlouhá fronta, tak ji někdy ukončujeme. Takže lepší jsou dopolední hodiny nebo řekněme do těch 15 hodin. Rezervace není nutná, vyšetříme podle pořadí každého, kdo přijde," uvádí dermatolog Petr Arenberger.

Kontrola rizikových znamének je podle něj důležitá právě v tomto období:

„Doporučujeme, aby si člověk riziková znaménka nechal zkontrolovat před létem, protože pak se většinou sluníčkem mění a vypadají mnohem podezřeleji. Takže nejlépe se vyšetřují ještě předtím, než je kůže zasažena ultrafialovým zářením a zhnědne,“ vysvětluje lékař.

Nejdůležitější je prevence

Monika Arenbergerová

Podle dermatoložky Moniky Arenbergerové melanomových kožních nádorů přibývá. "Kožní nádory patří k těm nejčastějším onkologickým onemocněním v České republice, ale ten trend je celosvětový," uvedla.

Lékaři důvody vidí v tom, že lidé se rádi opalují, například často jezdí na dovolené k moři. Podílí se na tom i snížení ozónové vrstvy, takže sluneční záření je agresivnější. Prevencí je zejména užívání opalovacích krémů s UV filtrem a právě včasné vyšetření rizikových znamének.

Stan proti melanomu bude v Praze do 16. května, akce pokračuje 22. května v Brně a 23. května v Ostravě.

A jak vlastní vyšetření znamének probíhá a co na něm trvá nejdéle? Poslechněte si v reportáži.

autoři: Markéta Vejvodová , JMys | zdroj: ČTK
Spustit audio