V Příbrami dnes bylo otevřeno nové asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny. Už po 2,5 hodinách přestalo nápor zvládat

8. březen 2022 15:00

V Příbrami začalo dnes ráno fungovat nové asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny a už po dvou a půl hodinách přestalo přijímat nové žádosti o pomoc. Bere jen ty, kteří nemají zajištěné ubytování.

Přímo na místě zjišťovala situaci naše reportérka Karolína Burdová:

Kolik lidí se do nového centra dnes přišlo zaregistrovat?

"Už předem organizátoři věděli, že nezvládnou během jednoho jediného dne odbavit více než 350 lidí. Nečekali ale, že se kapacita naplní tak brzy. Uprchlíci tu před Kulturním domem stáli frontu už před sedmou hodinou ranní, během prvních dvou hodin přišlo 300 lidí. Většina z těch, kteří dnes přišli, už měla zajištěné ubytování. Potřebovali si ale vyřídit jiné důležité dokumenty, jako například zdravotní pojištění nebo pracovní povolení."

Asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny v Příbrami

Co teď mají dělat ti, na které se řada nedostala?

"Centrum nové žadatele nepříjímá dočasně, to znamená, že zítra se znovu otevře pro dalších 350 zájemců. Ti, kteří se dnes tedy nestihli zaregistrovat, mají možnost tak udělat zítra a v dalších dnech. Asistenční centrum tu bude, stejně jako na ostatních místech, otevřené 24 hodin, 7 dní v týdnu. Případně tak tedy můžou žadatelé i zůstat a počkat, než se kapacita uvolní, ale podle organizátorů to může být klidně i deset hodin."

Středočeský kraj spustil provoz celkem 4 asistenčních center. Jak jsou na tom s kapacitou na ostatních místech? A uvažuje kraj o zřízení dalšího?

Čtěte také

"Další dvě zařízení už kraj provozuje v Kutné Hoře a Mladé Boleslavi, a společně s Prahou taky v Kongresovém centru na Vyšehradě. Kutnohorským a mladoboleslavským centrem od čtvrtečního otevření prošlo více než 3,5 tisíce lidí.

Nejvytíženější je ale Kongresové centrum v Praze, kterým od začátku jeho fungování prošlo více než 15 tisíc lidí. Středočeský kraj uvažoval o novém zařízení v Kladně, ale podle hejtmanky Petry Peckové z hnutí STAN to naráží na lidské kapacity. Chybí nejen úředníci, ale i policisté a hasiči. Z toho důvodu se hejtmanství přiklání spíše k tomu, aby se prodloužila lhůta, ve které se musí uprchlíci registrovat. Ta je v tuto chvíli třídenní."

autor: Karolína Burdová | zdroje: ČTK , iROZHLAS.cz
Spustit audio