V Sázavě otevřou pamětní síň Jiřího Voskovce. Návštěvníci uvidí i uniformu z Vest pocket revue

3. duben 2024

Herce, dramatika, spisovatele a textaře Jiřího Voskovce nemusíme dlouze představovat. V divadle a filmu tvořil dvojici s Janem Werichem. Narodil se v Sázavě, kde po něm mají pojmenované náměstí a má tam i pamětní desku. Brzy k tomu přibude i pamětní síň. V Sázavě natáčela redaktorka Věra Hájková.

„Expozice se dominantně věnuje osobnosti Jiřího Voskovce, ale taky divadlu a divadelnímu dílu. A vedle v té menší místnosti je filmová práce. V nikách budou ukázky z těch jejich slavných filmů a bude to doplněné promítáním,“ představuje architekt Jan Špaček návrh pamětní síně.

Návrh pamětní síně věnované Jiřímu Voskovcovi

Většinu materiálů do síně zapůjčí Milan Štědra, který vlastní velkou sbírku věcí spjatých s Jiřím Voskovcem. „Určitě tady bude uniforma, v který hráli Voskovec a Werich svou první hru... Vest pocket revue. Tu napsali právě tady v Sázavě. A bude tu i jehlový gramofon, k němu ty starý desky na 78 otáček a tak originály knížek podepsané Jiřím Voskovcem,“ přibližuje Štědra některé exponáty, které návštěvníci uvidí.

Sběratel Milan Štědra (vlevo) a architekt Jan Špaček

Jiří Voskovec se v Sázavě narodil 19. června 1905. Většinu života sice prožil v Americe, ale na Sázavu stále vzpomínal. A letos by se právě 19. června měla v Sázavě otevřít pamětní síň na jeho počest.

Předměty ze sbírky Milana Štědry
autoři: Věra Hájková , JMys
Spustit audio