V záchranné stanici Huslík letos přijali rekordní počet zvířat. Najezdí pro ně ročně stovky kilometrů, vyhlásili proto sbírku na nové auto

6. prosinec 2023 10:00

Záchranná stanice Huslík u Poděbrad na Nymbursku letos přijme rekordní množství zvířat, od ledna jich zatím bylo 2 464. Je to zhruba o 400 víc než za celý loňský rok a nejvíc v historii stanice, která příští rok oslaví 40. výročí svého vzniku. Podrobnosti zjišťovala reportérka Zuzana Roudnická.

Kvůli narůstajícím počtům zvířat chce příští rok Huslík začít s rekonstrukcí areálu, která by měla navýšit jeho kapacitu. Stanice taky spustila veřejnou sbírku na pořízení auta, které bude sloužit k vyzvedávání zraněných živočichů.

„Bohužel v srpnu se nám stalo, že odešlo auto, které jsme měli dlouhou dobu. A v tuto chvíli vlastně máme jenom auto, které slouží provizorně. Najezdíme každý den několik výjezdů, dostane se k nám pět až šest zvířat. Máme široký dojezd, je to od Mnichova Hradiště přes Mladou Boleslav, Kolín a částečně i královéhradecký kraj,“ přibližuje potřebu nového auta mluvčí stanice Marta Bryndová.

Nejvíce teď pomáhají ježkům

Pracovníci stanice pečují o zraněná zvířata nebo mláďata, která se o sebe nedokážou postarat. Dvě třetiny z celkového počtu přijmou na jaře a v létě. Na podzim je nejčastějším druhem ježek západní a východní.

Zachráněný ježek

"Na podzim je každé druhé zvíře ježek, i těch je letos víc, měli jsme i hodně mláďat, která přišla o matku v důsledku srážky s automobilem, napadení psem, posekáním nebo mohla být otrávena jedem," řekla mluvčí stanice Marta Bryndová. Od začátku srpna přijali ve stanici 342 ježků, zhruba o třetinu víc než loni.

Ředitel záchranné stanice Huslík Luboš Vaňek

Co za nárůstem rekordního počtu přijatých zvířat stojí, vysvětluje ředitel Huslíku Luboš Vaňek. „Je to díky tomu, že spousta zvířat je v blízkosti lidských obydlí, protože potrava v polích moc není. Těch zvířat je i víc i proto, že si jich lidi víc všímají a, že je větší informovanost o záchranných stanic v ČR.“

Kromě ježků jsou častými druhy, které potřebují pomoc, například netopýři, poštolky nebo káně lesní, zranění jsou nejčastěji po střetu s dopravním prostředkem. Mezi přijatými ptáky letos byli také dva orli mořští a několik luňáků červených, kteří se popálili na sloupech elektrického vedení.

Ve stanici se postarali rovněž o sedm sov pálených, většina utrpěla zranění po nárazu. Do stanice se letos poprvé dostal i vzácný jeřáb popelavý. Většinu zvířat se podaří vypustit zpět do přírody.

Pracovníci stanice přijímají zvířata sedm dní v týdnu. Součástí aktivit je ekocentrum, které se věnuje vzdělávacím aktivitám, a veřejnosti přístupná expozice. Lidé se mohou zúčastnit i vypouštění některých zvířat zpět do přírody nebo přijít na komentované prohlídky.

Více o záchranné stanici Huslík ZDE

Proč jsou teď nejčastěji zachraňovanými zvířaty aktuálně ježci a jak o ně v Huslíku pečují? Nejen to si můžete poslechnout v reportáži Zuzany Roudnické.

autoři: Zuzana Roudnická , JMys | zdroje: Český rozhlas Region , ČTK , Záchranná stanice Huslík
Spustit audio