Vánoce po celý rok si můžete užít na zámku v Litvínově. Některé stromky mají vskutku originální ozdoby

19. září 2018
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ozdoby z Poniklé

Sice je teprve půlka září, ale někteří lidé už pomalu začínají myslet na Vánoce. A začínají se těšit. Samozřejmě ne na bláznivý shon a zmatek, ale na jejich kouzlo a atmosféru. A když byste přijeli na zámek Valdštejnů v severočeském Litvínově, našli byste tam pohodu a poezii Vánoc už teď. Na litvínovském zámku mají totiž „Vánoce po celý rok“. Vždy během adventu tu nachystají dvě desítky ozdobených stromků, které jsou pak k vidění až do konce listopadu následujícího roku.

Své umění tu prezentují třeba členky litvínovského klubu paličkářek Herdulky. Pro rok 2018 zvolily motiv sněhové vločky. A tradice je tu jasná. Paličkování krajek patří ke starobylým krušnohorským řemeslům. Půvabné jsou i ozdoby vyrobené technikou patchwork, což je také dílo šikovných litvínovských žen. A nechybějí ani vystřihovánky, andílci, plstěné ozdoby nebo jemně zdobené perníčky.

K tradici patří i skleněné korálkové ozdoby, a protože pracovníky společnosti Rautis z krkonošské Poniklé zaujala reportáž o litvínovských celoročních Vánocích, nabídli do expozice jak ukázku historických ozdob, tak nové vzory. Letos je celý jeden stromeček ozdobený různými stříbrolesklými dopravními prostředky – koly, autíčky, letadly, lodičkami.

Fantazie i humor

Obojí se na výstavě uplatňuje měrou vrchovatou. Například Marie Stejskalová a Anna Šišková si daly práci a nasbíraly spoustu klíčů. Každý pak ozdobily vtipnou visačkou. A tak tu můžete vidět třeba klíč od 13. komnaty, klíč od kola Jessiky Fletcherové, klíč od mateřské školky a podobně. Mezi desítkami klíčů rozhodně nezapadne ani klíč se jménem a adresou Karla Nováka z Mostu.

Roman Kubec z Meziboří, který pravidelně zásobuje litvínovské radniční noviny kreslenými vtipy, ozdobil stromek obrovskými pastelkami. A stranou zájmu určitě nezůstane ani stromek ověšený figurkami hokejistů. Těla mají vyrobená z opravdových hokejových puků a dost možná, že tenhle vánoční talisman pomáhá v extraligové soutěži.

Tvůrčí duše si na výstavě určitě najdou inspiraci. A při prohlížení vánočních stromků si možná člověk uvědomí, co je na Vánocích nejdůležitější. Výstava Vánoce po celý rok na zámku Valdštejnů v Litvínově potrvá do konce listopadu 2018. A pak?  Pak se otevře zase zbrusu nová kolekce s novými nápady, kterou budete moci navštívit po celý další rok.

https://www.mulitvinov.cz/vanoce-po-cely-rok/gs-14748   

Spustit audio