Vánoční cukroví je sváteční záležitost. Opravdu ho můžeme jíst rukama? Radí Ladislav Špaček

Vánoce se blíží a s ním i ochutnávání spousty druhů cukroví. Jak bychom ho měli správně podle bontonu jíst a servírovat? Odpovídá Ladislav Špaček.

Vánoční cukroví je sváteční záležitost, což říká už název. Máme ho jednou za rok, takže bychom ho měli mít vždycky krásně naaranžované na nějaké míse. A jelikož jsou tam různé druhy cukroví, a to cukroví je suché, můžeme ho jíst prsty, stejně jako jíme rukama finger food, tzn. kanapky, česky jednohubky.

Vánoční cukroví bychom měli hostům vždycky servírovat na jejich vlastní talířky. Hospodyně by měla kleštičkami přenést na talířky každého hosta příslušný díl cukroví, takových tři až pět kousků, od každého druhu něco. Potom už hosté ze svých talířků jedí rukama.

Nicméně v rámci jedné rodiny se nemusíme žinýrovat a budeme cukroví jíst ze společné mísy. Na to také budeme celý rok vzpomínat.

Ladislav Špaček

Patří k největším odborníkům na vývoj etikety i její současnou podobu. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Ladislav Špaček

Na začátku učil vývoj české gramatiky, později se stal redaktorem a moderátorem v Československé televizi. Nejznámější byl ovšem jeho post tiskového mluvčího prezidenta republiky Václava Havla mezi lety 1992 a 2003.

Během této doby se účastnil bezpočtu společenských událostí vrcholného charakteru. Navštívil více než padesát zemí světa, setkal se s desítkami prezidentů, králů a jiných hlav států.

Dnes píše knihy o etiketě a pořádá odborné přednášky a cvičení v tomto oboru.

Jeho rady z etikety uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.

autoři: Patrik Rozehnal , djo