Vánoční ozdoby ze skleněných perliček z Poniklé jsou na seznamu UNESCO

18. prosinec 2021

V loňském roce se na seznam světového kulturního dědictví UNESCO dostal další český unikát: ruční výroba vánočních ozdob ze skleněných perlí. Ta má od 19. století tradici v Podkrkonoší, především v obci Poniklá.

Původně se v Poniklé z perliček dělala bižuterie, ale když se v 19. století rozvinula móda zdobení vánočního stromečku, začali chudí skláři navlékat perličky na drátky a tvořit z nich miniaturní napodobeniny věcí, které měli kolem sebe. Vznikaly tak perličkové košíčky, vějířky, konvičky, kočárky nebo pavoučci a samozřejmě andělé a hvězdičky.

Celá výroba – foukání perlí do formy, stříbření, barvení, řezání i montáž – probíhá dodnes ručně a je organizována faktorským způsobem.

V Poniklé v Podkrkonoší ji udržují manželé Marek a Barbora Kulhaví. Nasajte kouzlo výroby foukaných sklených vánočních ozdob v reportáži.

Ozdoby z perliček z Poniklé
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.