Včas přijde málokdy

Pozdě dost často. Můj dnešní host není nedochvilným žákem, ani za pozdní příchody nemůže. Také si nebudeme povídat o problémech školství na nižších stupních. Řeč bude o tom, že u některých chorob není jednoduché, aby se podařilo stanovit diagnózu včas a rychlým zásahem se nabídlo pacientovi úplné vyléčení.

Mezi takové nemoci patří rakovina slinivky břišní. O nechvalné prvenství v počtu nových případů každoročně střídavě soutěžíme se Slovenskem a Maďarskem. Proč je rakoviny slinivky v České republice tolik? Záludná choroba v nepřehledném terénu i pro ultrazvuk, když nemá pacient důkladnou přípravu před vyšetřením.

K panu profesorovi Martinovi Oliveriusovi z Chirurgické kliniky FNKV pak běžně dorazí pacient v pokročilém stadiu onemocnění. I tady může udělat operatér dobrou službu, ale ne vždy zvrátí nepříznivý průběh nemoci. Operovat se musí co nejdříve, tenhle nádor roste nepozorovaně, ale s rychlostí doslova před očima. Co dělá pan profesor pro to, aby složitou operaci, trvající běžně mezi 4 až 6 hodinami doslova ustál?

Poslechněte si celý rozhovor v podcastu.

autor: Petr Arenberger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.