Včasné odhalení Alzheimerovy choroby zpomalí její rozvoj

18. říjen 2023

Alzheimerova choroba je devastující smrtelné onemocnění, které postihuje mnoho lidí. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění, při kterém dochází k nevratným změnám na mozku a poklesu kognitivních funkcí, jako jsou myšlení, paměť a úsudek. Včasná diagnóza může nemoc zpomalit.

Alzheimerovou chorobou trpí stále více lidí a s tím souvisí i četná nová léčebná sociální zařízení, která pro takto postižené pacienty vznikají. Důvod propuknutí nemoci není znám. Zatím se nepotvrdilo, že by se mohlo jednat o genetický problém a o příčinách se pouze spekuluje.

Bohužel se onemocnění netýká pouze starších občanů nad 80 let. Stále častěji onemocní Alzheimerovou chorobou mladší lidé.

Alzheimerova choroba nebo stařecká demence

Někdy se klasická demence zaměňuje s Alzheimerovou chorobou. Pojmy se často prolínají, ale v konečných důsledcích postižení není rozdíl mezi klasickou demencí a onemocněním Alzheimerovou chorobou. Onemocnění Alzheimerovou chorobou je ale velmi progresivní.

Pokud na svém rodinném příslušníkovi pozorujete, že není takový, jaký býval, je potřeba zbystřit pozornost. Prvním varovným příznakem onemocnění jsou poruchy paměti. Především se značně začne zhoršovat krátkodobá paměť. Zapomínáme, co jsme měli k obědu nebo k večeři, nepamatujeme si, jestli jsme si vzali léky, nepamatujeme si, koho jsme potkali před chvílí, zapomeneme vypnout vodu. To jsou první příznaky. Ovšem postupně přichází i změna nálad i psychiky a postupně se začíná objevovat změna struktury osobnosti i charakteru. Ty navíc mohou být přechodné, ale často se opakují.

Demence jako plíživý had

Pokud jsme s postiženým člověkem stále, hned si ani neuvědomíme, že se něco děje. Postižení lidé potřebují pomoc. I když mohou být i agresivní, jsou uvnitř velmi zranitelní. Nemocní lidé si to neuvědomují, protože Alzheimerovou chorobou došlo ke změnám v jejich povaze.

Je proto na místě člověka, u kterého máme podezření na počátek Alzheimerovy choroby co nejdříve přivést k praktickému lékaři, který následně zajistí vyšetření na neurologii případně také na psychiatrii a také vyžádá vyšetření CT nebo magnetickou rezonanci hlavy. Pro správnou diagnózu je totiž nutné mimo jiné vyloučit nádorové onemocnění mozku nebo cévní problém.

Zatím není lék, přesto můžeme postup zbrzdit

Naštěstí dnes již existují léky, které mohou tuto chorobu zpomalit. Nejlepší prevencí Alzheimerovy choroby je ale aktivita. Lidé, kteří do vysokého věku nutí mozek, aby pracoval, nejsou Alzheimerovou chorobou tak ohroženi.

Výhodu mají ti, kteří nutí svůj mozek pracovat, luští křížovky, hrají sudoku, píší vědecké články nebo cokoliv vymýšlí. Pomoci mohou i preparáty na zlepšení prokrvení mozku, především ty které obsahují výtažky ginkgo biloby.

Spustit audio