Ve skanzenu v Jindřichovicích pod Smrkem se skutečně žije a hospodaří. Má i funkční větrný mlýn
Jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů Frýdlantského výběžku na severu Libereckého kraje je Žijící skanzen v Jindřichovicích pod Smrkem. Obec založili ve 13. století Bíbrštejnové, dávno před nimi byli v kraji třeba Keltové. To, jak se kraj na dnešních hranicích s Polskem vyvíjel od pravěku až po průmyslovou revoluci, se snaží zachytit právě v Žijícím skanzenu. Tak trochu jiném skanzenu, ve kterém se opravdu žije a hospodaří.
Vybudovat skanzen ale nebyl prvotní záměr jeho zakladatele Zbyňka Vlka, který na bývalém statku hospodaří už přes dvacet let. Aby mohl žít tak, jak zamýšlel, tedy trvale udržitelným a pokud možno soběstačným způsobem života, potřeboval se přiučit původním řemeslům. Proto začal pořádat kurzy tradičních dovedností. Řemesla se hodila při stavbě nového podstávkového domu, který je mladším bráškou historického domu z roku 1807, v němž bydlí stálí obyvatelé skanzenu.
Stavby lidové architektury jsou tím hlavním, co poutá pozornost návštěvníků. Už při příchodu to je brána se zvoničkou. Za historickým domem pak letní kuchyně s rákosovou střechou, kde se dodnes peče chleba. A cestou k mlýnu zaujme i roubený chlívek se šindelovou střechou. Samostatnou kapitolou je pak větrný mlýn s turbínou. Tento typ mlýnů je sice nevelký, ale v Jindřichovicích pod Smrkem v něm dodnes melou obilí na mouku.
Jediný funkční a zpřístupněný větrný mlýn v Čechách, stejně jako celý Žijící skanzen v Jindřichovicích pod Smrkem, je běžně přístupný od dubna do září denně mimo pondělí a od října do března po předchozí domluvě.
K vidění je tam toho smozřejmě mnohem víc než jen budovy. Uvnitř podstávkových domů je například expozice venkovského života, zejména z 18. a 19. století. Vystavený je tam žentour, mlátička a další zemědělské stroje, kuchyňské náčiní či tkalcovský stav. A podle ročního období tu uvidíte také to, jak se hospodaří postaru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...