Ve sklípku pod zámkem v Lobči si můžete založit vlastní vinotéku

2. listopad 2015
Česko – země neznámá

Podzim je spojen s ochutnávkami vín ve všech vinařských oblastech. Ovšem v Lobči u Mělníka ve středních Čechách si můžete vychutnat popíjení ve vinném sklepě se zcela specifickou atmosférou. Rozsáhlé sklepení bylo vytesáno do pískovcové skály už před 500 lety a fungovalo jako lednice pro místní pivovar.

Pod místním zámkem se tak nyní nachází prostory o rozloze 228 metrů čtverečních. A když se v nich ocitnete, dýchne na vás nejen historie, ale také vůně vína, které charakter sklepních prostor zásadně změnilo.

Na stropě sklepení si můžete prohlédnout stopy po namáhavé ruční práci. Jsou na něm četné hluboké rýhy a prolákliny. Jde o vlhký a značně chladný prostor, který je pro skladování vína vhodný zejména díky stálé teplotě.

Místní vinný sklep je zaměřen především na vína z mělnické oblasti a je rozdělen na tři místnosti. V hlavní hodovní síni je pro hosty připraven šest metrů dlouhý dubový stůl, u kterého se sedí na lavicích pokrytých kožešinami. V těsné blízkosti je otevřené ohniště. Zahřát se tu ale musíte nejen ohněm a dobrým jídlem, ale především vínem.

Druhá místnost slouží pro skladování vín z nabídky vinného sklípku. Milovníky vína ale určitě zaujme místnost třetí. Tam si můžete založit vlastní vinotéku. K dispozici jsou tu malé kóje, kde si zájemci mohou uskladnit vlastní lahve s vínem. Mají jistotu, že budou uložené v ideálních podmínkách – při stabilní teplotě kolem 10 stupňů Celsia a 75 až 90 procentní vlhkosti. Celkem je zde 144 kójí s kapacitou od 50 do 240 lahví.

Vstup do sklípku je skutečným vstupem přímo do pískovcové skály

Při založení vlastní vinotéky zde navíc získáte mimořádné podmínky pro organizaci soukromých večírků. Roční pronájem kóje vám totiž rovnou uhradí rezervaci celého sklepení na večer. Potom už je na vás, jestli přátele pozvete pouze na váš vinný mok nebo jim dopřejete i ochutnávku z místní nabídky.

Místní otevřené ohniště navíc vybízí nejen k zahřátí, ale také ke grilování. Pro větší komfort můžete využít i místní zámecký penzion a hodování i popíjení si užívat skutečně podle libosti.

Spustit audio