Ve věku 75 let zemřel herec a dabér Petr Oliva, český hlas Roberta Redforda. Do prvního angažmá po vojně nastoupil v Divadle J.Průchy v Kladně

Petr Oliva v Tandemu

Ve věku 75 let zemřel herec a dabér Petr Oliva. Kromě divadla si zahrál i v televizních seriálech Hříšní lidé města pražského nebo Sanitka. Mnoho rolí ztvárnil i v celovečerních filmech a pohádkách. Proslavil se taky svým hlasem. Ten Petr Oliva propůjčil Robertu Redfordovi, Paolu Villaggimu či Bodiemu z britského seriálu Profesionálové.

„Tato zpráva nás velice zasáhla. Petře, budeme vždy vzpomínat s láskou. Nikdy nám nepřestanete chybět!“ uvedlo Divadlo Radka Brzobohatého, kde Petr Oliva v posledních letech působil.

Herectví i režie

Petr Oliva, který by 14. února oslavil 76. narozeniny, debutoval po absolutoriu pražské DAMU ve filmu Atentát v roce 1964. Poté ho diváci mohli vidět v komedii Půlnoční kolona či historických snímcích Čas lásky a naděje a Záchvěv strachu.

Více pracoval ale v televizi, hrál v mnoha televizních inscenacích, známý je především ze seriálů Třicet případů majora Zemana, Okres na severu či Sanitka. Hrál také v Pojišťovně štěstí a v Ordinaci v růžové zahradě 2.

Do prvního divadelního angažmá nastoupil do Divadla Jaroslava Průchy v Kladně, poté na dvacet let zakotvil v pražském Divadle E. F. Buriana, kde vynikl například ve hrách Peer Gynt, Král Lear, Rváč nebo Žebrácká opera.

V poslední době vystupoval v Divadle Radka Brzobohatého, Divadle Blaník nebo Společnosti J. Jurištové. V Redutě si pak vyzkoušel i divadelní režii v inscenacích Divadelní román a Domácí představení. V roce 1997 založil Pražské (ne)závislé divadlo, které ovšem nemělo dlouhého trvání.

Český rozhlas Region si Petra Olivu připomene v neděli po 13. hodině v repríze pořadu Tandem, kde byl hostem Jana Rosáka v listopadu roku 2007.