Ve Vestci se obávají, že spadnou další domy

3. březen 2003

Po sobotním zřícení části jednoho domu ve Vestci na Nymbursku se místní lidé obávají, že podobně mohou skončit i další domy. Jeden objekt nyní drží jen díky šroubům, několik dalších domů je také popraskaných. Ve Vestci po lednové padesátileté povodni mají také velké problémy s pitnou vodou.

Říčka Mrlina se v lednu ve Vestci přelila přes ochranné hráze a záchranáři evakuovali všech 220 obyvatel. Vzápětí obec sevřel ledový příkrov. Domy začaly praskat až s nástupem oteplení. Nyní je ale půda stále zmrzlá a nikdo nedovede odhadnout, co se ještě může stát.

Z rodinného domu, který se v sobotu částečně zřítil, odešli na poslední chvíli manželé s osmnáctiměsíčním dítětem. Uchýlili se dočasně do hasičské zbrojnice, kde už ale bydlí jiní manželé s dvěma dětmi. Rodina s miminem má nyní šanci získat náhradní ubytování v nedalekých Rašovicích. Majitel dalšího domu, který se může zřítit, se podle starosty po dohodě se statikem pokusí objekt opravit, až nastane lepší počasí.

Obec neustále řeší problémy s pitnou vodou a je téměř úplně závislá na dodávkách vody v kontejnerech z nymburské vodárny. Nedávné rozbory potvrdily, že voda z mnoha studní je nepitná i po převaření. Škodlivé látky se dostaly do části studní přímo s povodňovou vlnou, další ale infikovala spodní voda. Situaci by měla vyřešit plánovaná stavba vodovodu na trase Nymburk - Chotuc. Na ten se ovšem Vestec napojí nejdříve v příštím roce. Do té doby bude muset vodu dovážet.

V současné době vypracovává Povodí Labe studii, podle které by měly vzniknout ve Vestci i sousedním Křinci protipovodňové hráze. Vypracování studie ale potrvá asi rok a vlastní stavba hrází může začít nejdříve v příštím roce.

Spustit audio