Vedení ČSSD chce rezignaci středočeského výboru strany kvůli kauze Rath

19. květen 2012

Kvůli korupční kauze vyzval ústřední výkonný výbor ČSSD bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Zároveň by se měl podle názoru vedení rozpustit celý krajský výbor sociální demokracie ve středních Čechách.

David Rath má složit svůj poslanecký mandát a přenechat ho jinému politikovi z ČSSD, shodli se členové širšího vedení této strany. Rath by se prý měl nadále obhajovat jen mimo aktivní politiku.

„Obvinění Davida Ratha je do té míry závažné a komplikované, že nepokládáme za možné, aby nadále užíval v poslanecké sněmovně mandát, který získal na kandidátce sociální demokracie,“ vysvětlil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Delegáti zároveň vyzvali členy vedení středočeské ČSSD, aby opustili funkce. Vedení strany podle Sobotky navrhlo konání nové krajské konference ve středočeském regionu.

„Současně také ústřední výkonný výbor doporučil takovýto postup ve všech dalších kauzách, které by se v budoucnu objevily v kterémkoliv regionu České republiky. To znamená je to jistý apel na politickou odpovědnost funkcionářů sociální demokracie v jednotlivých krajích,“ dodal Sobotka.

Čtěte také

Opoziční zastupitel a ministr zemědělství za ODS Petr Bendl se ale domnívá, že daleko účinnější by bylo zasáhnout u členů krajské rady složené z politiků ČSSD a jejích zastupitelů.

„Tam by mělo dojít k zásadním personálním změnám, protože tam jsou lidé, kteří měli hlídat investice, hlídat zakázky, hlídat evropské fondy. A to se evidentně nedělo,“ řekl.

Kauzou Davida Ratha se bude v úterý zabývat mandátový a imunitní výbor poslanecké sněmovny.

autoři: psp , krw
Spustit audio