Velká Británie se loučí s Alžbětou II.

19. září 2022 14:50

Velká Británie dává poslední sbohem své nejdéle vládnoucí královně. V poledne se konala slavnostní bohoslužba za Alžbětu II. Do Westminsterského opatství se na smuteční obřad sjely stovky státníků, mezi nimi americký prezident Joe Biden nebo japonský císař Naruhito. Z opatství prošel smuteční průvod naposledy kolem Buckinghamského paláce. Rakev pak z Londýna zamířila k hradu Windsor. Server iROZHLAS.cz sleduje poslední rozloučení v online reportáži.

Poslechněte si

Robert Lacey: Koruna

Fascinující příběh britské královské rodiny čte Helena Dvořáková. Do 6. října máte všech 10 dílů zdarma k poslechu na mujRozhlas.

Fascinující portrét nejdéle vládnoucí britské královny
Přehrát

Do Westminsterského opatství, kde se pohřeb uskutečnil, začali od devíti hodin ráno přicházet smuteční hosté. Přijelo na 2000 lidí, mezi nimi i 500 světových lídrů, zahraničních panovnických rodin a dalších vysokých představitelů.

Pozvanými byli také francouzský prezident Emmanuel Macron, německý prezident Frank-Walter Steinmeier nebo italský prezident Sergio Mattarella. Česko zastupuje premiér Petr Fiala z ODS.

Rakev s ostatky královny Alžběty II. zamířila v 11.44 našeho času z parlamentu přes Parlamentní náměstí do Westminsterského opatství. Není to daleko. Umístěna byla na lafetě původně určené pro dělo královského námořnictva, kterpou táhlo 142 námořníků. Za ní šli v průvodu mimo jiné členové královské rodiny.

V poledne pak začal státní pohřeb. Do chrámu přinesli rakev západním vchodem, kolem hrobu neznámého vojína až do srdce opatství k hlavnímu oltáři.

Ve 12.55 zazněla na konci smutečního obřadu večerka, nastaly dvě minuty ticha, a poté zazněla státní hymna. Poté se vydal průvod s rakví opět na cestu. Zamířil třídou Whitehall směrem na ulici Mall, poté naposledy kolem Buckinghamského paláce až k Wellingtonovu oblouku u Hyde Parku.

Královská rakev poté zamířila za zvuků hymny od Willingtonova oblouku k hradu Windsor, kde bude další bohoslužba v kapli svatého Jiří. Na částech cesty z Londýna do Windsoru čekají lidé, aby mohli vzdát královně poslední hold. Následně bude panovnice pohřbena po boku svého manžela, prince Philipa, vévody z Edinburghu, který zemřel loni v dubnu.

zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio