Většina lodí na Slapech nařízení tzv. pomalé jízdy dodržela. Jen jeden řidič vodního skútru dostal pokutu

4. červenec 2021

Státní plavební správa ve spolupráci s policií kontrolovala v neděli na přehradě Slapy nové dopravní opatření, které nařizuje vůdcům plavidel plout pouze ve výtlačném režimu, tedy sníženou rychlostí. Opatření platí na části slapské přehrady a některých dalších přehradách od 1. července.

Loď nesmí mít zvednutou špičku přídě nad vodu oproti zbytku plavidla. Zvednutá špička totiž značí, že loď pluje rychleji než ve výtlačném režimu. Jinak rychlost lodi není možné přesněji změřit.

Podle ministra Karla Havlíčka (ANO) většina kontrolovaných plavidel opatření dodržovala, jejich vůdci o novém opatření věděli. Plavební správa dnes uložila pouze jednu pokutu, kterou dostal řidič skútru, který rychlost překročil výrazně. „Své pochybení uznal, dostal sankci 500 korun,“ dodal ministr v rozhovoru pro Český rozhlas Region.

Nové opatření s omezením rychlosti zavedla Státní plavební správa zhruba na polovině přehrady Slapy, na některých místech na Orlíku a na dalešické přehradě. Důvodem je zvýšená takzvaná ostatní rekreace, kdy je ve vodě velké množství plavců, případně lidí na paddleboardech nebo na lodičkách.

Plavební správa plánuje zvýšené kontroly po celé republice nejméně do konce prázdnin. Do budoucna je možné, že se zpřísněný režim opět uvolní, pokud začnou lidé opět cestovat do zahraničí a provoz na přehradách se zklidní.

Omezení rychlosti zavedla plavební správa na nejvytíženějších úsecích přehrad. Například na dotčeném úseku na Slapech je registrováno 91 procent kotvících lodí z celé přehrady.

V roce 2020 Státní plavební správa provedla téměř 1000 kontrol. Ve zhruba pětině případů odhalila přestupek, za který může uložit pokutu na místě, nebo ho následně předat k přestupkovému řízení. Loni například výrazně vzrostl počet plavebních nehod, a to na 35 z 16 v roce 2019.

autoři: Václav Kuba , Von | zdroj: ČTK
Spustit audio