Věž radnice v Rokytnici nad Jizerou se naplno otevřela veřejnosti. Nabízí výhled na panorama Krkonoš

11. říjen 2018
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lysá hora a Kotel

Městečko Rokytnice nad Jizerou, které se nachází v západní části Krkonoš, je vyhlášené mezi lyžaři i turisty. Už při příjezdu podél Huťského potoka vás obklopí krkonošské kopce a objeví se úžasné panorama Lysé hory a nedalekého Kotle. My se dnes ale do Rokytnice nevydáme na túru, ale zůstaneme na jejím Dolním náměstí. Tomu dominují dvě památky, kostel sv. Michaela a městská radnice s 37 metrů vysokou věží.

Radnice v Rokytnici nad Jizerou byla postavena v secesním stylu mezi lety 1902 a 1903 podle projektu architektů Viktora Krause a Kleofase Hollmanna z Vrchlabí. Postavila ji stavební firma Josefa Hájka z Rokytnice nad Jizerou za 135 tisíc rakouských korun.

 Základní kámen byl položen 12. dubna 1902, na podzim roku 1902 byla na věž posazena střecha a v dalším roce byla provedena regulace a zakrytí Huťského potoka. 27. září 1903 byla pak radnice slavnostně otevřena. 

Přesně po 115 letech od slavnostního otevření budovy radnice mohou obyvatelé a návštěvníci Rokytnice nad Jizerou vstoupit do podkroví radnice a dále vystoupat po 88 schodech na vyhlídkový balkon radniční věže. Z něj je vidět nejen na rozlehlou Rokytnici nad Jizerou, ale třeba i do Pasek nad Jizerou a především na krkonošské velikány a úžasné panorama Lysé hory a Kotle. 

Otevírací doba radniční věže je v úterý, ve čtvrtek a v pátek mezi 9 a 14 hodinou, ve středu od 9 do 16:30 a v sobotu od 9 do 12 hodin. Vstupné je 40 korun, při předložení karty občana nebo karty hosta je vstupné zdarma. 

A až se pokocháte panoramaty z vyhlídkového balkonu nebo oken rokytnické věže, můžete se vydat třeba do lesa k nedalekému Huťskému vodopádu nebo ještě kousek dál, na známou horskou chatu na Dvoračkách.

Spustit audio