Víkend nabízí oslavy hasičů, horníků i piva. Z pestré nabídky si vybere každý

7. červenec 2018 08:23

Vyrazit na výlet historickým parním vlakem, nebo důlním vláčkem. První letní víkend láká na řadu akcí po celých středních Čechách.

S letními prázdninami se rozjíždí pravidelný provoz historických parních vlaků Kolešovka. První dvě romantické jízdy začínají v sobotu v 9.52 odjezdem z Lužné do Kolešovic a také odpoledne ve 13.52. Zpátky se dopolední spoj vrací z Kolešovic v 10.52 a odpolední ve 14.52. Během hodinové přestávky můžete navštívit výstavu historických drážních vozidel a expozici Klubu historie kolejové dopravy a v Lužné zase zajít do Železničního muzea.

Ve Vracovicích na Benešovsku se v sobotu koná hlavní část oslav 700 let od první zmínky o obci. Připravený je kulturně zábavný program pro celou rodinu. Začíná už v 10 hodin na místním fotbalovém hřišti, kde zahraje kapela Sebranka a folklórní soubor Benešáček. Čeká vás i loutkové divadlo, hasiči s technikou, vystoupení šermířů nebo kejklířská dílna. Na večerní zábavě pak zahraje kapela Galaxie.

Druhá největší vodní elektrárna v Česku – Orlík - nabízí zajímavou exkurzi. Dostanete se nejenom do díla samotného, ale i do hráze a krytu civilní obrany, který je ukrytý v lesním svahu u elektrárny a sloužil jako záložní ovládací bunkr. Prohlídka začíná ve 14 hodin.

V sobotu můžete vyrazit na oslavu 120 let od založení Sboru dobrovolných hasičů Středokluky. Akce začíná v 10 hodin na louce u rybníka „Pod Panskou“ a čeká vás zápolení v požárním útoku, dekorování zasloužilých členů nebo ukázku hasičské techniky. Budete si moct vyzkoušet i některé disciplíny z celostátní hry Plamen a běh na 100 metrů překážek.

Hasiči z Hostěnic v příštím roce oslaví už sto deset let existence

Ve Voticích u Benešova mají pivní slavnosti. Začínají v 11 hodin na Komenského náměstí a těšit se můžete na rozličné druhy piv a pivovarů, tržiště, soutěže nebo celodenní tipovací hru. Připravená je ukázka historického vaření piva a rocková i lidová muzika. V poledne zahraje Kontušovka stará Praha, ve 14 hodin Allmara a večer rockové kapely.

Na zámku v Mníšku pod Brdy se v sobotu odehraje volná rekonstrukce bitvy připomínající událost z doby třicetileté války a zničení tehdejšího renesančního zámku Vratislavů z Mitrovic. Po celý den uvidíte ukázky vojenského ležení nebo šermířská vystoupení v zahradě. Samotná bitva začíná v 17 hodin.

Michalovická putna na zřícenině Michalovice u Mladé Boleslavi vás zve v sobotu do divadla. Uvidíte komedii s názvem Kdo se bojí postele! Herecký koncert se strhující energií předvedou Kristýna Podzimková a Karel Zima. A hrát se začíná v 19 hodin.

Dalším koncertem v sobotu pokračuje 4. ročník mezinárodního varhanního festivalu „Varhanní léto“. Vzácný nástroj se rozezní v kapli Korunování Panny Marie na Křivoklátě a zahrají Adam Viktora a Gabriela Eibenová. A vystoupení začíná v 19:30.

Zajímá vás poutavý životní příběh arcivévody Františka Ferdinanda d´Este? Jestli ano, tak byste v sobotu neměli chybět na Konopišti. Je tam přichystaná večerní prohlídka, která poodhalí osud panovníka i jeho potomků. Začíná se v 19 hodin a povídat bude odborník na ceremonie a evropské šlechtické rody Jindřich Forejt.

Prohlídka III. okruhu na zámku Konopiště

Zámek Kačina nabízí v neděli prohlídky s tajemnou postavou Ducha Rudolfa. Ztělesnění postavy hraběte Chotka vás provede zámeckými interiéry a seznámí s životem místního panstva i jeho hostů. Duch Rudolf se ale ukáže nejen jako hostitel, ale také jako milovník dobrého vína, hazardních karetních her nebo autor divadelních představení pro své zámecké divadlo. Prohlídky začínají v 10.10, 12.10, 14.10 a 15.50 hodin.

Neděle zve na 29. historickou hornickou Prokopskou pouť. V Ševčinském dole v Příbrami čeká návštěvníky průvod horníků a hutníků s mezinárodní účastí, polní mše, pouťové atrakce a staročeské trhy. Doprovodný program Hornického muzea Příbram nabídne od 14 hodin fanfáry Souboru svatohorských trubačů, scéna návštěvy prezidenta T. G. Masaryka a jeho doprovodu na nádvoří Ševčinského dolu. Budete moci nahlédnout i do další části historického podzemí zdejších dolů a svézt se důlním vláčkem. Od 15 hodin se mohou návštěvníci přijít zaposlouchat do folkových, bluesových a swingových melodií hudební skupiny Jany Hejkrlíkové, které se rozezní nádvořím dolu Anna. Prohlídka jednotlivých expozic muzea bude za symbolickou 1 korun.

Letní scéna Michalovická putna na zřícenině hradu Michalovice přichystala na nedělní 15 hodinu pohádku. Divadlo SUS zahraje notorický známý kus Červená Karkulka. A vstupné je zdarma. Divadlo bude i v Mělníku. Na náměstí Míru zahraje od 16 hodin Divadlo KAKÁ Ezopovy bajky. 

Kdo má chuť na živou hudbu, může si ji v neděli dosyta užít v programu Kolínského kulturního léta. Na Kmochově ostrově od 17 hodiny vystoupí Lucie Lucie Redlová a Garde a Jablkoň.

Spustit audio