Vodní hrad Švihov stojí překvapivě v údolí. Natáčely se na něm Tři oříšky pro Popelku

23. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vodní hrad Švihov

Vodní hrad Švihov stojí nedaleko města Klatov na jižním Plzeňsku. Je pozoruhodný už jenom tím, že se nenachází na kopci, jako většina ostatních hradů, ale v údolí, kde je obehnán vodním příkopem. V tom také spočívala jeho obrana. Nepřítel se s dobývací technikou tehdejší doby nedostal na dostřel.

Hrad Švihov byl postaven jako jeden z posledních v Čechách, to znamená na přelomu 15. a 16. století. Právě to je podle jeho kastelána Lukáše Bojčuka jedním z jeho kouzel: „Vznikl v době, kdy se staré pevnosti začaly přestavovat na pohodlnější renesanční sídla a tento hrad má v sobě obojí. Má ještě končící gotiku, pevnostní charakter, ale zároveň už je na něm znát, že to bylo moderní sídlo s renesančními prvky.“

Na Švihově bylo natočeno několik filmů. Nejznámějším a nejoblíbenějším jsou jednoznačně Tři oříšky pro Popelku. Tomuto snímku je věnována v prostorách předhradí také výstava. „Návštěvníci si tu připomenou scény, které se přímo zde natáčely. Z filmu přitom není úplně zřejmé, že se Popelka natáčela právě tady, protože z hradu není vidět téměř nic. Byly tu postavené kulisy, jako třeba pavlač, ze které macecha ovládala všechny své poddané. A támhle jsou zazděná vrata, ze kterých vyjíždí Popelka na bílém koni ve svatebních šatech,“ popisuje kastelán.

Výstava o Popelce znázorňuje známé filmové scény

Zdejšího šlechtice z hradu odnesl čert

Pravděpodobně nejznámější historickou postavou, která se v minulosti na Švihově zdržovala, je šlechtic Půta Švihovský z Rýzmberka. Půta byl ve své době velice vzdělaný a zcestovalý, ale do dějin se zapsal spíš v negativním smyslu, protože se k němu váže několik nepěkných historek a pověstí.

Jednou z nich je například ta, že ho za jeho zlé skutky přímo z hradní místnosti, které se dodnes říká Půtova ložnice, odnesl čert. „Tezi o odnesení čertem podporuje i statická trhlina, která je tu přes celý strop, a ve vedlejší místnosti je dokonce spadlá celá klenba. Pověst říká, že klenbu nelze dostavět, protože když se o to někdo pokusí, tak do druhého dne spadne,“ doplňuje pověst Lukáš Bojčuk.

Spustit audio