Vodu v bazénu Plaveckého stadionu Podolí v Praze kdysi vyzkoušela i princezna Diana

5. červenec 2018
Areál stadionu ohraničuje přírodní památka Podolský profil
0:00
/
0:00

Na břehu Vltavy, v pražském Podolí, v lokalitě bývalých vápencových lomů, byl v roce 1965 vybudován plavecký stadion. Vznikl podle návrhu architekta Richarda Podzemného. Byl to funkcionalista, který ovšem kladl důraz na to, aby stavba byla citlivě zasazena do okolního prostředí. A to se mu v případě podolského stadionu povedlo na jedničku.   

Dominantou areálu je stavba ve tvaru vlny, která ukrývá padesátimetrový bazén. Na jeho střeše jsou umístěné venkovní tribuny, ze kterých lze sledovat závodníky i rekreační plavce ve dvou nekrytých bazénech o délce 50 a 33 metrů a zároveň se kochat krásou přírodní památky Podolský profil, která plavecký areál z jedné strany ohraničuje.

Budova krytého bazénu je zároveň protihlukovou stěnou, která odděluje plavecký areál od hlučné ulice, takže tramvaje ani auta plavce neruší. Kratší z venkovních bazénů je vyhřívaný, plavci využívaný celoročně. Kromě bazénů je tu také venkovní vířivka, brouzdaliště pro děti, jsou tu parní lázně, fitness, sauny, rehabilitace a podobně. Stadion byl hostitelem řady významných plaveckých podniků na evropské úrovni. Nejen v plavání, ale i skocích do vody nebo vodním pólu.

Provoz stadionu byl zahájen velkými mezinárodními plaveckými závody a po jejich skončení, se jeho brány 28. června 1965 otevřely pro návštěvníky z řad veřejnosti. Ročně jich sem zavítá přibližně jeden milion. Nejvíc si jich přišlo zaplavat v roce 1973, skoro dva a půl milionu.

Jednou z technologických zvláštností je unikátní napojení stadionu na chladicí systém České televize. Stadion dodával televizi na Kavčích horách studenou vodu pro chlazení jejích studií a ohřátá voda se vracela zpátky na stadion. Toto propojení funguje od roku 1985, dnes ovšem už jen v omezené míře.

Mimořádnou návštěvnicí plaveckého stadionu se stala princezna Diana. Během státní návštěvy, kterou u nás absolvovala s princem Charlesem, si neohlášeně odskočila zaplavat právě do Podolí. Ochranka jí koupila vstupenku, zaplatila zapůjčení zámečku od šatní skříňky a Diana šla plavat do vnitřního bazénu. Ten byl ovšem tou dobou určen pouze pro sportovní trénink. Diana byla zřejmě velmi dobrou plavkyní, protože cizího plavce trenérka odhalila až ke konci tréninku. Když se „vetřelce“ chystala vykázat z bazénu, byla velmi překvapená, když jí ochranka upozornila, o koho se jedná.

Plavecký stadion Podolí je otevřený denně od 6:00 do 21:45 hodin.