Vrzavé skály na Zlínsku dostaly jméno podle zvuku, který za větru vydávají při kontaktu se stromy

3. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vrzavá skála

Jižně od obce Držková, která se nachází zhruba dvacet kilometrů od Zlína, se tyčí Vrzavé skály. Pro výstup k těmto skalám je zapotřebí dobrá fyzická kondice. Odměnou je pak ale nádherný výhled do krajiny. A protože Vrzavé skály leží v Hostýnských vrších, je na co se koukat.

Vrzavé skály jsou zajímavým přírodním útvarem uprostřed lesa. Jedná se o pískovcový sediment, zpevněný křemenem. A proč se jim říká Vrzavé skály? „U těchto skal, které vypadají jako kolmé stěny, rostou staré smrky. Ty se při silném větru o tu skálu otírají a vydávají vrzavý zvuk,“ říká dlouholetá kronikářka obce Držková Drahomíra Mrázková.

K Vrzavým skalám se váže také historie z druhé světové války, kdy se pod nimi ukrývali angličtí parašutisté. „Bydleli v jednom skalním převisu a zřídili si tam dokonce radiovou stanici. V Držkové žil ale německý občan, který je udal. Němci na ně udělali zátah, ale díky náročnému strmému terénu se podařilo anglickým parašutistům včas uprchnout. Když se o všem dozvěděli partyzáni z Brigády Jana Žižky, kteří působili tehdy v Hostýnských horách, pomstili se a udavače zastřelili,“ dodává Drahomíra Mrázková.

K Vrzavým skalám se nejlépe dostanete z obce Kašava. Výhled z těchto skalisek je neopakovatelný. Jako na dlani můžete vidět Slušovickou přehradu a při dobrém počasí i Bílé Karpaty či Buchlovské hory a hrad Buchlov. Místo je navíc dostupné pěšky, pro náročné i na horském kole.

autor: Saskia Mišová
Spustit audio