Vyhněte se problémům s ledvinami a močovými cestami dostatečnou prevencí

31. říjen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Správný pitný režim je důležitý i v zimě

Mnoho lidí má během podzimního a zimního období problémy s močovým měchýřem, močovými cestami nebo ledvinami. O tyto orgány se musíme starat celoročně, nejen v zimě. Ale pravdou je, že podzimní a zimní měsíce přináší více rizikových faktorů, které mohou nepříjemně funkci těchto orgánů ovlivnit. Základní ochranou je dostatečná prevence. O radu jsme požádali MUDr. Petra Grenara.

 

Na co z hlediska prevence na podzim a v zimě nejčastěji zapomínáme?

Jako první tu musíme opět připomenout dostatečný pitný režim. Není nám takové teplo, méně se potíme, nemáme tak velkou potřebu pít a pravidelně konzumovat tekutiny. To je problém. Je to ale nutné potřeba, protože tekutiny musíme doplňovat celý den průběžně. Když si to představíme, močovým ústrojím musí stále protékat moč, která celým systém očišťuje a udržuje v plné funkčnosti. Denně bychom měli vypít minimálně 1,5 l tekutiny…Pít můžete jakékoliv nápoje a vodu, ale dobrá zpráva pro většinu mužů je, že si do tohoto množství můžete započítat i láhev piva. Druhá věc z hlediska prevence a ochrany je teplé oblečení. Je nutné se dobře oblékat a vyhnout se některým módním trendům. Dámám rozhodně nedoporučuji chodit přes zimu v minisukních s kozačkami. Nedoporučuji v zimě chodit ven bez krytí hlavy a rukavic. To vše způsobí diskomfort v celém těle a paradoxně se to může projevit infektem nebo poruchou močových cest.

Co je z hlediska oblékání nejrizikovější?

Jednoznačně pozor na chlad od nohou. Studené nohy mohou přinést velké zdravotní komplikace. Rozhodně nechodíme v mrazu v polobotkách, to si na problém s ledvinami doslova „zaděláváte“. Je nutné zároveň celou urogenitální oblast pánve udržovat v teple. Rozhodně se nevyplácí šetřit na dobrém a teplém spodním prádle.

Nenastane ale druhý problém? Tedy přílišné zchoulostivění?

Samozřejmě je nutné nic nepřehánět. Když se obléknete příliš, začnete se potit a snadněji ofouknete. A to způsobí další problémy. Je potřeba se teple přirozeně obléknout tak, abyste se cítili dobře. A nezapomínejte na otužování. Pomáhá v rámci infekcí močových cest a je nezastupitelné jako prevence všech zdravotních problémů souvisejícím se zimním obdobím.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...