Vypálení Ležáků: 33 obyvatel starších 15 let gestapáci zastřelili. Pouze dvě dívky daly k převýchově
Středočeské Lidice postihl za heydrichiády děsivý osud a stal se jednou z nejznámějších událostí nacistické zvůle na území Protektorátu Čechy a Morava. Stejně dopadla i malá osada Ležáky na Chrudimsku, ta ale měla na rozdíl od Lidic s atentátem skutečně souvislost.
V roce 1942 měly Ležáky jen devět stavení a žilo v nich 54 obyvatel. Začátek jejich konce se pojí s vojenským výsadkem Silver A, který zamířil v roce 1941 do Čech z Anglie. Parašutisti měli na území Protektorátu provádět sabotáže, měli s sebou také vysílačku, později známou jako Libuši.
Vysílačka byla umístěna v lomu Hluboká, nedaleko Ležáků. Po udání Karla Čurdy se 24. června k Ležákům vydalo 150členné komando policejního pluku Böhmen. Osada byla vypálena a obyvatelé odvezeni do pardubické vily Zámeček, kterou nacisté používali jako věznici i popraviště. Všech 33 obyvatel starších 15 let gestapáci zastřelili. Děti nejprve převezli do útulku v Praze, později do Polska. Pouze dvě z nich nacisté vyhodnotili jako vhodné k převýchově, zbylých jedenáct našlo smrt v plynové komoře.
Jarmila a Marie byly umístěny do německých rodin, krátce po válce se však do Čech vrátily. Byly tak jedinými, kdo vypálení Ležáků přežil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...