Vyplatí se investice do podílových fondů?

Každá koruna, kterou má člověk navíc, by měla být dobře schovaná pro horší časy a nejlépe pak zhodnocená. Ideální je, aby z každé ušetřené koruny byly časem minimálně dvě. Je v tomto směru vhodným způsobem investice do podílových fondů? Mluvili jsme o tom se šéfredaktorem serveru Investujeme.cz Petrem Zámečníkem.

Je investice do podílových fondů dobrý způsob zhodnocení peněz?

„Určitě ano. Pro běžného občana je to v podstatě jediný možný způsob, jak dlouhodobě peníze zhodnocovat.“

Jak na to? Je lepší vložit najednou vyšší částku nebo raději spořit pravidelně po menších částkách? Která možnost nabízí lepší zhodnocení?

„Nejde ano tak o lepší zhodnocení, jako spíš o to, jakou variantu si kdo může zvolit. Někdo má větší objem peněz, který potřebuje zhodnocovat, v tom případě je lepší rozdělit ho do několika částek a ty pak postupně investovat. Někdo chce spořit pouze ze svého příjmu a nemá žádnou vyšší sumu a je tedy pro něj jedinou možností spořit pravidelně.“

Jak vlastně podílové fondy fungují?

„Spousta drobných investorů vloží peníze na jednu hromadu, o kterou se stará správce fondu. V rámci své strategie se snaží investovat peníze tak, aby přinášely co nejvyšší zhodnocení. Podílových fondů je nepřeberné množství druhů – od vysoce konzervativních, například fondů peněžního trhu, které jsou téměř bezpečné, přes zajištěné fondy, které garantují návratnost zpravidla alespoň vkladu, někdy i minimální zhodnocení, až po vysoce rizikové, jakými jsou akciové nebo nemovitostní fondy, které nabízejí zase vyšší zhodnocení s tím, že investor podstupuje větší riziko.“

Lze si v případě potřeby vložené peníze vybrat? Je to u podílových fondů možné nebo ne?

„V naprosté většině fondů to možné je. U českých podílových fondů dostane klient peníze zhruba do tří dnů, u zahraničních zpravidla do týdne. Existují ale výjimky, například u zmíněných zajištěných fondů. Pokud chce klient vybrat peníze dřív, zaplatí výstupní poplatek a ještě navíc nedostane garanci, kterou má, pokud peníze nechá až do konce fungování fondu.“

Jaké je u podílových fondů procentuální rozpětí výnosů?

„To už hodně záleží na konkrétním fondu, do čeho investuje. Například u fondů peněžního trhu se standardní hodnocení, pokud není příliš vysoká inflace a při dnešní výši úroků, může pohybovat kolem dvou až tří procent. U akciových fondů může zhodnocení dosahovat desítek procent, ale v některých letech, kdy akciové trhy klesají, ztrácejí fondy na hodnotě také v řádu desítek procent.“

Jak si má člověk vybrat podílový fond a kde? Existuje nějaká aktuální databáze?

„Jeden ze zdrojů informací o podílových fondech je například server iFondy.cz. Seznam fondů je i na stránkách Asociace pro kapitálový trh. O konkrétní nabídce podílových fondů dokáže informovat téměř každý finanční poradce.“

Jsou fondy nějak pojištěny? Má člověk záruku, že o svoje peníze nepřijde?

„Takové pojištění jako například v bankách – pokud by zkrachovala banka, jsou peníze vyplaceny Fondem pojištění vkladů – fondy nemají. Je v nich však majetek investorů-klientů oddělen od majetku správce podílového fondu. Tím je investiční společnost. Pokud by zkrachovala investiční společnost, pro investory se nic neděje, protože budou buď vyplaceni, nebo bude jejich investice převedena do jiné investiční společnosti. Fakticky tedy o peníze nepřijdou. Jediné, co se může stát je, že klesne hodnota aktiv fondu. Například pokud bude investovat do akciových fondů a hodnota akcií klesne, může na tom investor prodělat. Na to, aby fondy nebyly vytunelovány, jak se to stávalo v devadesátých letech, dohlíží takzvaný depozitář. Je jím banka jiné finanční skupiny a ručí za to, že majetek z fondu neuteče.

autor: dkf
Spustit audio