Vyrývejte a správně uskladněte hlízy jiřin nebo mečíků

19. říjen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Habešský či vonný mečík (Acidanthera bicolor Murielle) se vysazuje ve stejnou dobu jako klasické mečíky

Je čas pustit se do sklizně hlíz jiřinek, mečíků a dalších rostlin. To nám naznačily už první ranní mrazíky a žloutnoucí listy cibulovin i hlíznatých rostlin. Dobře sklizené a vhodně uskladněné hlízy jsou zásadním krokem k záplavě květů pro příští rok. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

 

 

 

 

 

„Venku vyrýváme mečíky, jiřinky, acidantéry, letněné bramboříky, a třeba i hippeastra (hvězdníky). Jiřinky zakrátíme na přibližně 10 centimetrů natě, opatrně zbavíme zeminy mezi hlízami (odstraníme ji klacíkem nebo vymyjeme vodou). Rostliny necháme několik dní osychat a hojit malá poranění. Pak je uložíme do vlhkého sklepa. Třeba k bramborám nebo jablkům. Mohou ležet volně nebo v hoblinách (lepší jsou ty z jehličnatých stromů), v mírně vlhké rašelině. Obdobně uskladníme i hlízy nocenek (Mirabilis jalapa).

U mečíků, pokud máme podezření na napadení třásněnkou, ukroutíme od hlíz celou nať. Pokud jsou zdravé, můžeme ponechat nať dlouhou asi 10 cm a po uschnutí ji odlomit (ukroutit). Uskladníme v suchu při teplotě okolo 10 °C. Stejně tak acidantéry, tygrídie.

Hippeastrum (hvězdník) nebo třeba hymenocallis (nemá český název) potřebují větší teplo, okolo 15 °C. Ponecháme jim dužnaté kořeny, listy zakrátíme na 10-15 cm nad cibulí. Hippeastrum (obchodně zvaný amarylis) sázíme v momentě, kdy se objeví mezi základy listů na cibuli poupě. Ostatní v dubnu, do živné zeminy, do květináče. Po ledových mužích je dáme ven, v květináči i volně do záhonu, aby načerpaly sílu na nárůst hlízy, kvést budou v dalším roce. Hymenocallis sázíme do volné půdy okolo ledových mužů.“ 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?