Vyšel na mě John Lennon. Kvůli zpěvu i pohybům, říká člen kladenské revivalové kapely Luděk Maulis

Slavná kapela The Beatles vznikla v 60. letech v anglickém Liverpoolu. O třicet let později se na kladenském gymnáziu zrodila skupina českých „brouků“. The Beatles Revival. Její členové mají nejenom podobné hlasy, ale i pohyby, a nosí i stejné kostýmy a hrají na stejné nástroje. I proto bývají označováni za jednu z nejvěrnějších revivalových kapel. Vystupují nejenom u nás, ale i v zahraničí a jednou si dokonce zahráli i před britskou královnou.

Skupina The Beatles Revival vznikla vlastně díky školnímu úkolu. „Dostali jsme na angličtině za úkol udělat nějaký projekt. A jednoho spolužáka napadlo nacvičit pár písniček od Beatles. Tehdy jsme za něj sice dostali pětku, protože jsme tu prezentaci nikdy neuskutečnili. Ale tím to vlastně celé začalo,“ říká představitel Johna Lennona Luděk Maulis.

Luděk Maulis

O tom, že bude v kapele představovat právě jeho, se stalo tak nějak samo od sebe. „Zkoušeli jsme, komu sedí jaké party, kdo jak hraje na který nástroj a podobně. No a já hraju tak průměrně na doprovodnou kytaru, stejně jako Lennon, a mám taky trochu zastřený nosový hlas. K tomu jsem se naučil ty jeho pohyby a mhouření očí,“ usmívá se Luděk Maulis.

Jaká písnička nesmí chybět na žádném koncertu, v čem jsou podle Luďka Maulise Beatles nesmrtelní a jak přišel k fotce s Paulem McCartneym, se dozvíte při poslechu celého pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.