Vyzkoušejte si Nezávislý život, mladoboleslavskou kavárnu, chráněnou dílnu nebo komunitní centrum

14. březen 2022, aktualizováno

Kulturní komunitní kavárnu a bistro Nezávislý život, kde každý všední den voní čerstvě připravené pokrmy, najdete v mladoboleslavské Štefánikově ulici. Pracují tam lidé s různými handicapy, konají se komunitní setkání, zpívá se, povídá, vyrábí. Nebýt závislý na sociálních dávkách, pomoci ostatních členů rodiny, prostě co je možné, zvládnout sám. To je Nezávislý život.

Vyrábějí pečené čaje, v sezoně jezdí na bylinky, pravidelně se scházejí, povídají si o životě, o plánech do budoucna, baví se, jezdí na výlety nebo za kulturou. V době lockdownů se vzájemně drželi nad vodou, aby si nikdo nepřipadal opuštěný. Telefonovali si, posílali zprávy, fotky.

Jana Holíková, vedoucí Nezávislého života z.ú., říká: „Lidem s handicapy se věnuju od roku 1999, původně jako dobrovolnice. V roce 2004 jsem založila tehdejší občanské sdružení, a už tehdy neslo značku Nezávislý život.“

V kuchyni, chráněné dílně, se sešla dobrá parta

Posláním Nezávislého života z.ú. je poskytovat mladým dospělým a dospělým lidem s mentálním, tělesným, zdravotním či kombinovaným postižením začlenění do běžné společnosti dle svých představ a přání a poskytovat ochranu před sociálním vyloučením formou nepřetržité terénní služby osobní asistence a bezplatnou ambulantní formou služby Odborné sociální poradenství.

Projekt Kulturní komunitní kavárna vznikl na základě výzvy města Mladá Boleslav a je financován z evropského sociálního fondu z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Chtěl by povýšit integraci osob se zdravotním postižením na inkluzi.

Jana Holíková, vedoucí Nezávislého života, z.ú.

„Jdeme proti proudu,“ říká Jana Holíková. Projekt je inovativní v tom, že  zapojuje do jedné komunity lidi s různými druhy zdravotního postižení, aby nebyli uzavřeni jen v problematice svého postižení a učili se vzájemné pomoci, což je často složité ve stigmatizující komunitě.

Kavárna a bistro Nezávislý život má každý všední den v nabídce polévku a dvě hotová jídla. Ve stálé nabídce jsou domácí dorty, tortilly, bagety, lívance nebo sendviče. Po Mladé Boleslavi zajišťují za drobný poplatek také rozvoz.

V hlavě má Jana Holíková další velký inovativní projekt, který by mohl pomoci lidem s handicapem. Zatím nechce prozradit, o co se jedná. Ale pokud vše dobře dopadne, dá nám vědět, a my se opět do Mladé Boleslavi vypravíme s mikrofonem.

Spustit audio